Çöl havasından su üreten buluş

Bir grup araştırmacı, çöl havasından su elde edebilen, güneş enerjisiyle çalışan bir mekanizma geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

MIT’de çalışan bir grup araştırmacı, kurak bölgelerdeki su kıtlığı sorununa çözüm olabilecek kadar büyük bir bilimsel başarıya imza attı.

Geçtiğimiz yıl sunulan bir konsepti geliştiren MIT’nin yeni mekanizması, çöl havasından su elde etmek için metal organik kafes (MOF) kullanıyor. Ayrıca mekanizma, güneş enerjisiyle çalışıyor.

Daha önce de havadan su elde etmeyi başarmıştık ancak o cihazların performansı havadaki nem oranına bağlı oluyor. Yüzde 50’den fazla nem oranı, soğutma yöntemleri, pompalar ve fazla enerjiyi tüketen kompresörler gerektiren geleneksel sistemlerin aksine MIT’nin buluşu, yüzde 10 oranında neme sahip havadan su üretebiliyor ve güneş paneliyle çalışabiliyor.

Atmosferdeki 13 trilyon litre sudan faydalanabiliriz

Ekip, yeniden düzenlenen konsepti Tempe şehrindeki Arizona Devlet Üniversitesi’nin çatısında test etti. Mekanizma şu anda küçük bir kavram kanıtlama cihazı olduğu için çok fazla su üretemedi ancak araştırmacılar, cihazın iyileştirilmesi halinde bir kilogram MOF başına günde çeyrek litre su üretebileceğini iddia ediyor. Araştırma ekibi şu anda cihazın verimliliğini artırma sorunuyla uğraşıyor. Eğer başarılı olurlarsa, şu anda atmosferde bulunduğu tahmin edilen 13 trilyon litre sudan istediğimiz zaman faydalanma şansımız olur. Bu da yeryüzündeki göl ve nehirlerdeki bütün tatlı suyun yaklaşık yüzde 10’una tekabül ediyor.

Kaynak: The Next Web

MIT’de çalışan araştırmacılar, geçen yıl sunulan bir konsepti geliştirerek çöl havasından su üretebilen bir mekanizma yaptı. Bilimciler daha önce havadan su üretmeyi başarmıştı ancak o cihazların performansı havadaki nem oranına bağlıydı. Yüzde 50’den fazla nem oranı, soğutma yöntemleri, pompalar ve fazla enerjiyi tüketen kompresörler gerektiren geleneksel sistemlerin aksine MIT’nin buluşu, yüzde 10 oranında neme sahip havadan su üretebiliyor ve güneş enerjisiyle çalışıyor. Bu cihaz henüz küçük bir kavram kanıtlama cihazı olduğu için, Arizona Devlet Üniversitesi’nin çatısında test edildiğinde çok fazla su üretemedi. Ancak araştırmacılar cihazın verimliliğini artırarak günde çeyrek litre su üretebileceklerini söylüyor.2 yanıt

  1. Mehmet SARKIN avatarı
    Mehmet SARKIN

    Neden bir uygulamayla desteklemiyorum dünyahallerini

  2. Mehmet SARKIN avatarı
    Mehmet SARKIN

    Desteklemiyorsunuz olacaktı!

Yorumunuz: