Çinli film yıldızı sırra kadem bastı

Çin’de bir süredir kayıp olan Fan Bingbing adlı film yıldızına Çinli yetkililer tarafından yüzde 0 ‘sosyal sorumluluk’ notu verildi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’de bir süredir kayıp olan Fan Bingbing adlı film yıldızına Çinli yetkililer tarafından yüzde 0 ‘sosyal sorumluluk’ notu verildi. Bu gelişme, sanatçının yetkililer tarafından alıkonulduğu iddialarını güçlendiriyor.

2014 yılında Hollywood’da X-Men: Days of Future Past filminde rol alan aktris, kişisel yaşamlarına göre değerlendirilen 100 ünlünün bulunduğu listede son sırada yer aldı. Çin devlet gazetesi China Daily’ye göre liste, ünlülerin yaptıkları hayır işlerine ve kişisel dürüstlüklerine göre belirleniyor.

Sanatçının gözaltında olduğu sanılıyor

2017-2018 Çin Sinema ve Televizyon Yıldızları Sosyal Sorumluluk Raporu, Pekin Normal Üniversitesinden akademisyenler tarafından oluşturuldu ve Çin devlet medya kuruluşları tarafından yayımlandı. Çin’in en çok kazanan sinema sanatçısı olan Bingbing’in 0 puan alması, Çinli bir televizyon sunucusunun sanatçıyı vergi kaçırmakla suçlamasından dört ay sonra gerçekleşti. Binbing’in çalıştığı stüdyo herhangi bir yanlış davranış bulunmadığını söylese de Çinli internet kullanıcıları bu iki olayın ilişkili olduğunu düşünüyor.

Bingbing 1 Temmuz’da bir çocuk hastanesini ziyaret ettikten sonra bir daha görülmedi. Sosyal medyadaki son etkinliği ise 23 Temmuz’da Sina Weibo mikroblog sitesinde bazı paylaşımları beğenmesi oldu. Geçtiğimiz hafta devlet tarafından yönetilen Securities Daily adlı yayın organı aktrisin kontrol altında tutulduğunu ve yetkililerin vereceği yasal kararı kabul edeceğini bildirmişti. Raporda Bingbing’in vergi kaçırmasının buz dağının görünen yüzü olduğu, sanatçının aynı zamanda yasa dışı borç verme ve diğer yolsuzluklarla da ilişkisi olduğu ifade ediliyordu. Bu yazı yayımlandıktan birkaç saat sonra kaldırıldı.

Sadece 9 ünlü geçer not aldı

100 Çinli ünlü için hazırlanan raporda sadece 9 kişi yüzde 60’lık barajı aşarak geçer not alabildi. Raporda güçlü rol modeli olan kişiler övülürken, ünlülerin topluma ‘olumsuz’ etkileri olduğu durumların da altı çizildi. Dying to Survive adlı filmin yapımcısı ve oyuncusu Çinli aktör Xu Zheng listede ilk sırada yer aldı. Yardım çalışmalarıyla bilinen Hollywood yıldızı Jackie Chan ise listede kendine 42. sırada yer bulabildi.

Raporun yazarları puanların neye göre belirlendiğine dair çok az bilgi verdi ancak çalışmada araştırmaların ve internet verilerinin kullanıldığı belirtildi. Projenin yöneticilerinden İletişim Profesörü Zhan Hongzhong medyaya yaptığı açıklamada bunun Çinli ünlülerin sosyal sorumluluk konusunda notlandırıldığı ilk çalışma olduğunu söyledi. Hongzhong “Sanatçıları sadece ‘küçük taze etler’ (Çin’de genç yakışıklı erkekler için kullanılan bir tabir) olarak nitelendirmenin dışında daha detaylı bir değerlendirmede bulunmak istedik.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Independent

Çin’de bir süredir kayıp olan Fan Bingbing adlı film yıldızına Çinli yetkililer tarafından yüzde 0 ‘sosyal sorumluluk’ notu verildi. Bu gelişme, sanatçının yetkililer tarafından alıkonulduğu iddialarını güçlendiriyor. 2014 yılında Hollywood’da X-Men: Days of Future Past filminde rol alan aktris, kişisel yaşamlarına göre değerlendirilen 100 ünlünün bulunduğu listede son sırada yer aldı. Çin devlet gazetesi China Daily’ye göre liste, ünlülerin yaptıkları hayır işlerine ve kişisel dürüstlüklerine göre belirleniyor. 100 kişilik listede sadece 9 kişi yüzde 60’ın üzerinde not alırken, Hollywood yıldızı Jackie Chan listede 42. sırada yer aldı.Yorumunuz: