Çin’in vatandaşlık puan sistemi öğrencileri de vuruyor

Pekin'de prestijli bir kolej, okulu kazanan bir öğrenciyi, babası devletin kara listesinde olduğu için okula kabul etmek istemedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pekin’de prestijli bir kolej, okulu kazanan bir öğrenciyi, babası devletin kara listesinde olduğu için okula kabul etmek istemedi. Haber Çin’de tartışmalara sebep oldu.

Devletin medya raporlarına göre Rao soyadlı bir lise öğrencisi, ülkedeki oldukça zor ve rekabetçi üniversite sınavında başarılı oldu. Ancak ailesi bu başarıya sevinmeye fırsat bulamadı zira okul, çocuğun babasının yerel bir bankaya 200 bin Yuan (145 bin Lira) borcu olduğunu ve ‘güvenilmeyenler’ listesinde yer aldığını öğrenince çocuğun okula kabul edilmeyebileceğini söyledi.

Kara listeler Çin’in tartışmalı sosyal kredi sisteminin önemli bir parçası. Devlet bu şekilde vatandaşları toplumsal olarak istenilen şekillerde davranmaları konusunda teşvik etmeye çalışıyor. Ancak sistem mahremiyeti ihlal ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Tartışmalar alevlendi

Öğrencinin babası borcunu hemen kapatmadı ancak oğlunun koleje kabul edilmemesi ihtimaline karşın ödeme yapmaya başladığı öğrenildi. Ülkede pek çok kişi bu uygulamanın yanlış olduğunu, babasının hataları sebebiyle çocuğun cezalandırılamayacağını söylüyor. Ancak uygulamayı doğru bulanlar da var.

Çinli sosyal medya sitesi Wiebo üzerinde bazı kullanıcılar uygulamanın yasaya uygunluğunu sorguladı ve çocuğun geleceğinin ailesinin hataları ile değil sıkı çalışmasıyla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Diğer kullanıcılar ise okulun kararını mantıklı bularak borç alan kişi parayı ödemeyince borç veren kişinin mağdur olduğunu söyledi. Bir kullanıcı “Belki de borcu veren kişi parasını alamadığı için kendi çocuğunu okula gönderemiyor. Onu neden kimse düşünmüyor?” yorumunda bulundu. Başka bir kullanıcı da “Babasının borcu evlada mirastır” şeklinde bir atasözü olduğunu hatırlatarak kararın doğru olduğunu savundu.

Daha önce Hebei eyaletinde bir mahkeme, öğrenim ücreti alan özel okullara, kredi notu kötü olan kişilerin çocuklarını okula almamaları önerisinde bulunmuştu. Son uygulamanın, bu kararın bir yansıması olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Buzzfeed

Çin'de bir lise öğrencisi, ülkedeki oldukça zor ve rekabetçi üniversite sınavında başarılı oldu. Ancak ailesi bu başarıya sevinmeye fırsat bulamadı zira okul, çocuğun babasının yerel bir bankaya 200 bin Yuan (145 bin Lira) borcu olduğunu ve 'güvenilmeyenler' listesinde yer aldığını öğrenince çocuğun okula kabul edilmeyebileceğini söyledi. Okulun kararı ülkede tartışmalara sebep oldu. Bazı vatandaşlar çocuğun ailesinin hatalarıyla değerlendirilemeyeceğini söylerken diğerleri borcunu ödemeyen kişilerin bu tarz sonuçlarla karşılaşmasının mantıklı olduğunu savunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği