Çin’in insanlar üzerindeki gen düzenleme çalışmaları devam ediyor

Yeni bir rapora göre, Çin'de 2015'ten beri kanser gibi hastalıkların tedavisinde en az 86 kişinin genleri düzenlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni bir rapora göre, hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olmak için en az 86 kişinin genleri düzenlendi. Çin’in 2016’dan beri insanlarda CRISPR gen düzenlemesi ile deneyler yaptığı biliniyor ve Çin, bunu yapan dünyadaki ilk devlet olmuştu. Şu ana kadar Amerika’da insan üzerinde CRISPR denemeleri yapılmadı. 

Wall Street Journal tarafından yapılan bir araştırmaya göre, aslında CRISPR gen düzenlenmesi Çin hastanelerinde 2015’ten bu yana kanser gibi hastalıklarda insanların tedavisinde kullanılıyor. Bu yeni rapor, uygulamanın kapsamını göstermiş oldu. ABD’nin aksine Çin, hastanenin etik kurulunun insanlar üzerindeki araştırmaları onaylamasına izin veriyor. CRISPR denemeleri, kısa sürede onay alabiliyor. Tekniğin kullanımı her zaman iyi bir fikir olmuyor. Bu tür tedavilerle ilgili, bağışıklık tepkilerinden istenmeyen düzenlemelere kadar, halen birçok güvenlik endişesi var.

Kaynak: MIT Technology Review

Çin, CRISPR gen düzenlemesiyle yaptığı deneylerle dünyada bir ilki gerçekleştirmişti. Wall Street Journal'ın yeni raporuna göre, Çin'de 2015'ten beri kanser gibi hastalıkların tedavisinde en az 86 kişinin genleri düzenlendi. Ülkede, tekniğin onay alması kolayken, bağışıklık tepkilerinden istenmeyen düzenlemelere kadar çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor.

1 Yorum

  • Erken kalkan çok yol alır! Etik mi, değil mi lafazanlığı yerine bir çok hastalığın tedavisi için gerekli düzenlemeler “gönüllü” insanlar üzerinde denenmiş olsaydı, şimdiye kadar birçok hastalık tarihe karışmıştı ama ilaç firmaları, özellikle süreğen hastalıkların tedavisin de baş rol oynamaya devam ediyorlar. Geleceğin dev ekonomisi olarak gösterilen Çin, bu adımla genetik hastalıkların tedavisin de sağlık alanında da merkez olabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği