Çin, süperbilgisayar yarışında ABD’yi geride bıraktı

'Dünyanın en iyi 500 süperbilgisayarı' listesinde bir süredir ilk sırada yer alan Çin, bütün listeyi egemenliği altına alarak ABD'yi geride bıraktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

‘Dünyanın en iyi 500 süperbilgisayarı’ listesinde bir süredir ilk sırada yer alan Çin şimdi de bütün listeyi egemenliği altına alarak ABD’yi geride bıraktı. Çin ilk defa, süperbilgisayar listesindeki 202 makineye sahip. ABD’nin listedeki süperbilgisayar sayısı ise 169’dan 144’e düştü. Listeyi oluşturanların açıklamasına göre, makinelerin toplam performansı açısından da Çin, ABD’den önde yer alıyor.

Yaşanan son gelişme, Çin’in süperbilgisayar alanındaki hızlı yükselişini bir kez daha vurgulamış oldu. Ayrıca endüstriyel, akademik ve askeri kabiliyetlerle yakından alakalı olan yüksek kaliteli bilgisayar gücündeki uluslararası dengede yaşanan değişimi de gösteriyor.

Bütün bir binayı kaplayabilen ve binlerce işlemci kullanan süper bilgisayarlar, nükleer silah patlamalarını taklit etmek, hava durumu tahmini ve uçak tasarımı yapmak veya milyarlarca yıllık evren tarihini yeniden canlandırarak kainatın araştırılması gibi çeşitli işlerde kullanılıyor. Önümüzdeki pazartesi günü Denver’de başlayacak SC 17‘de NASA, süperbilgisayar yardımıyla Dünya’daki iklim değişikliğini oldukça gerçekçi bir şekilde yansıtan bir simülasyon, çoklu pervane kullanarak uçan drone’ların aerodinamiklerini ve meteorların oluşturduğu şok dalgalarının detaylı tahminlerini sunacak.

ABD ilk sıraya yerleşebilir

Yıllık SC konferansı ile birlikte yılda iki kez yayımlanan Dünyanın en iyi 500 süperbilgisayar listesi, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı, Tennessee Üniversitesi ve bulut bilişim şirketi Prometeus iş birliği ile hazırlanıyor. Liste, matematiksel hesaplamaları ne kadar hızlı yaptığına bağlı olarak süperbilgisayarları sıralıyor. Listenin başında yer alan ve iki yıldır yerini koruyan iki süper bilgisayar da Çin’de bulunuyor fakat dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM tarafından üretilen ‘Summit’ adlı makine sayesinde ABD yakın zaman listede birinci sıraya yerleşebilir. Makine yaklaşık 930 bin metrekare’lik bir tesiste yer alıyor ve makineyi çalıştırmak ve soğutmak için 20 megawatt’lık bir güç sistemi (yaklaşık 16 bin 300 eve elektrik sağlamaya yetecek bir miktar) kullanılıyor.

Kaynak: CNet

Çin, uzun yıllardır 'Dünyanın en iyi 500 süperbilgisayarı' listesinde ilk sırada yer alıyor. Şimdi ise bütün listeyi egemenliği altına alarak ABD'yi geçmiş durumda. Çin ilk defa süperbilgisayar listesindeki 202 makineye sahip. ABD'nin listedeki süperbilgisayar sayısı ise 169'dan 144'e düştü. Listeyi oluşturanların açıklamasına göre, makinelerin toplam performansı açısından da Çin, ABD'den önde yer alıyor. Bütün bir binayı kaplayabilen ve binlerce işlemci kullanan süper bilgisayarlar, nükleer silah patlamalarını taklit etmek, hava durumu tahmini ve uçak tasarımı yapmak veya milyarlarca yıllık evren tarihini yeniden canlandırarak kainatın araştırılması gibi çeşitli işlerde kullanılıyor. Listenin başında yer alan ve iki yıldır yerini koruyan iki süper bilgisayar da Çin'de bulunuyor fakat dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM tarafından üretilen 'Summit' adlı makine sayesinde ABD yakın zaman listede birinci sıraya yerleşebilir. Makine yaklaşık 930 bin metrekare'lik bir tesiste yer alıyor ve makineyi çalıştırmak ve soğutmak için 20 megawatt'lık bir güç sistemi (yaklaşık 16 bin 300 eve elektrik sağlamaya yetecek bir miktar) kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği