Casus Müzesi SPYSCAPE kapılarını ziyaretçilere açtı

İçinde casusluk ve casusluk tarihiyle ilgili birçok önemli materyal bulunan SPYSCAPE Casus Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mimar David Adjaye tarafından tasarlanan casus müzesi SPYSCAPE, geçtiğimiz günlerde New York’ta açıldı. Müze, hikaye anlatıcılığı ve kişiselleştirilmiş tecrübelerle ziyaretçileri casusluğun gizli dünyasına daldırmayı hedefliyor. Yaklaşık 55 bin metrekarelik bina kompleksinde, her biri yedi farklı casusluk temasına odaklanan sergi alanlarının bulunduğu bir dizi bölüm var.

SPYSCAPE Casus Müzesi’nde, İkinci Dünya Savaşı’nda hacker’lık yapan kişilerden CIA’in web sitesini hack’leyen gence kadar pek çok kişi ve konuyla ilgili hikaye ve cihazlar bulunuyor. Ziyaretçiler sorgu odalarında yalan tespitini tecrübe edebiliyor, gözetleme görevleri izleyebiliyor ya da lazerli tünellerde kıvraklıklarını test edebiliyor. Gerçekçi bir profil çıkarma sistemi vasıtasıyla ziyaretçilerin kendi içlerindeki casusu keşfetmelerine, casusluk becerilerinin günlük hayatta nasıl kullanılabileceğini öğrenmeye imkan sağlanıyor.

Müzenin iç tasarımı, dumanlı camlı kapıları ve interaktif videolarla kaplı duvarlarıyla önemli casusluk teşkilatlarına selam gönderiyor. Farklı aydınlatma stratejileri, zeminler arasındaki şeffaf boşluklar, ziyaretçilerin görüş açısını değiştirmek üzere tasarlanan ekran ve açıklıklarla merak ve entrika duyguları canlandırılıyor.

Kaynak: Design Boom

Geçtiğimiz günlerde New York'ta açılan SPYSCAPE Casus Müzesi, hikaye anlatıcılığı ve kişiselleştirilmiş tecrübelerle ziyaretçilerini casusluğun gizli dünyasını keşfetmeye çağırıyor. Müzede İkinci Dünya Savaşı'nda hacker'lık yapmış kişilerden CIA'in web sitesini hack'leyen gence kadar birçok kişi ve olayla ilgili materyaller var. Ziyaretçiler sorgu odalarında yalan tespitini tecrübe edebiliyor ya da lazerli tünellerde kıvraklıklarını test edebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği