Capital One bankası 106 milyon müşterisinin verilerini çaldırdı

ABD’nin en büyük bankalarından Capital One, 22-23 Mart tarihlerinde bankada büyük çaplı bir veri ihlali yaşandığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Capital One, 100 milyon ABDli, 6 milyon Kanadalı vatandaşın etkilendiği bir veri ihlaline kurban gittiğini açıkladı.

Bilgisine erişilen müşteri ve küçük şirketlerin büyük kısmını 2005-2019 yılları arasında kredi kartı için başvuranlar oluşturuyor. Çalınan bilgiler arasında isim, adres, posta kodu, telefon numarası, e-posta adresi, doğum tarihi ve müşteri gelir bilgisi var. Banka işlemleri ve kredi notu, kredi limiti, hesap bakiyesi, ödeme geçmişi ve iletişim bilgileri gibi müşterileri ilgilendiren verilere de erişildi. Yaklaşık 140 bin kredi kartı müşterisinin sosyal güvenli numarası ve hesap numarasına erişildi. Capital One “Hacker’lar hiçbir kredi kartı hesap numarası ya da şifre bilgisine erişmedi. Sosyal güvenlik numaralarının yüzde 99’undan fazlası zarar görmedi. Durumdan etkilenen kişileri çeşitli kanallar aracılığıyla bilgilendireceğiz. Ayrıca ücretsiz kredi gözlem seçeneği sunup durumdan etkilenen herkese kimlik koruma imkanı sağlayacağız.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Suçlu yakalandı

Olayın faili eski yazılım mühendisi Paige A. Thompson, geçtiğimiz günlerde Seattle’da yakalandı. Beş yıla kadar hapsi istenen kadına, ek olarak 250 bin Dolar’lık para cezası kesildi. Capital One CEO’su Richard D. Fairbank “Suçlunun yakalanmasına çok sevinmemin yanı sıra yaşananlar için çok üzgünüm. Bu olayın bankaya maliyeti 100 ila 150 milyon Dolar arasında.” dedi.

Kaynak: Business Insider

ABD’nin en büyük bankalarından Capital One, 100 milyon ABDli, 6 milyon Kanadalı vatandaşın etkilendiği bir veri ihlaline kurban gittiğini açıkladı. Bankadan çalınan bilgiler arasında isim, adres, posta kodu, telefon numarası, e-posta adresi, doğum tarihi ve müşteri gelir bilgisi var. Banka işlemleri ve kredi notu, kredi limiti, hesap bakiyesi, ödeme geçmişi ve iletişim bilgileri gibi müşteri verilerine de erişildi. Olayın faili eski yazılım mühendisi Paige A. Thompson, geçtiğimiz günlerde Seattle’da yakalandı. Beş yıla kadar hapsi istenen kadına, ek olarak 250 bin Dolar’lık para cezası kesildi.

 Bir yanıt

Yorumunuz: