Britanya’da internet mahremiyeti tehlikede

Birleşik Krallık’ta onaylanan yasa ile birçok devlet kurumu, geçmişe dönük tarama verilerine ulaşabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça kişisel bilgilerin korunması daha karmaşık ve tartışmalı hale geliyor. Birçok terör örgütü yeni üye toplamak için sosyal mecraları kullanırken hükümetler de buna karşı önlem almak amacıyla kişisel hesap bilgilerine yoğunlaşıyor. Ancak bunun dozu giderek kullanıcıları rahatsız edecek boyutlara ulaşmaya başladı. Dolayısıyla sosyal medya tarihine eşdeğer soru her geçen gün önemini arttırıyor: Güvenlik mi yoksa gizlilik mi?

Bu eksende en düşündürücü gelişmelerden biri Birleşik Krallık’ta gündeme geldi. Ülke ‘2016 Soruşturma Gücü Yasası‘ kapsamında bireylerin haberi olmadan birçok kişinin internet kullanımını yakından takip edip geçmişte yaptıklarını da inceleyebilecek bir tasarıyı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Üstelik bu yetki sadece istihbarat ve emniyet teşkilatının değil tüm yasa uygulayıcılarının yetkisinde olacak. Yani bir itfaiyeci ya da vergi memuru da geçmişte hangi siteleri gezdiğinizi inceleyebilecek.

Brexit oylamasının gölgesinde

Yasa henüz işlerliğini kazanmamış olsa da karşı olanlar şimdiden iptali için mahkemelere başvuruda bulundu. Ancak karşıtlar yeterince seslerini duyuramadı çünkü yasanın geçtiği süreç içerisinde aynı zamanda (ülkenin Avrupa Birliği’nden çıkışının oylandığı) Brexit referandumu gündemdeydi. Brexit’in gölgesinde kalan bu büyük yasa tasarısı sessizce parlementodan geçti.

birlesik-krallik-yasasi

Yasanın şiddetle karşısında olan organizasyonlardan Big Brother Watch’un yöneticisi Renate Samson, yasanın etkilerinin halka açık şekilde açıklanabilmesi için  uzun bir zaman gerektiğini söyledi.

Birleşik Krallık’ın böyle bir adım atmış olması diğer Avrupa ülkelerinde nasıl yansımalar yaratacağı da merak konusu.

Kaynak: ZeroHedge

Birleşik Krallık’taki hiçbir kişisel veri artık güvende değil. Geçirilen yasayla ülkede yaşayan herkesin internet tarayıcılarındaki geçmişi rahatlıkla soruşturma süreçlerine eklenebilecek.

 Yorumunuz: