Brexit’in yan etkisi: 250 firma Hollanda’ya taşınıyor

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı en çok Hollanda'ya yaramış gibi görünüyor. Ülke şimdiden birçok şirketin yeni merkezi haline geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilindiği gibi İngiltere 23 Haziran 2016’da gerçekleştirdiği referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı. İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihi ise 29 Mart olarak belirlendi.

Konunun siyasî yönünün yanı sıra ekonomik yönü de mevcut. Iamexpat.nl’de yayımlanan habere göre, 250 firma İngiltere’den Hollanda’ya taşınmayı planlıyor. Bu taşınma sürecinin ardında yatan gerekçe ise belirsizlik. Bu belirsizliği gören firmalardan Panasonic 2018’de Hollanda’ya taşınmayı planladığını açıklamıştı. Sony de bu firmaların arasında yer alıyordu.

İngiltere’yi terk edenler yalnızca şirketler değil

Hollanda Yabancı Yatırım Ajansı (NFIA) yaptığı değerlendirmede 2017’de 80 firmanın Hollanda’ya gelmeyi düşündüğünü bildirmişti. NFIA bu rakamın 2018’de 150’ye çıktığını belirtirken, bu yıl bu sayı 250’ye ulaştı. Kesin sayınn kısa sürede belli olacağı da gelen haberler arasında. Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan NFIA Sözcüsü, “Büyük ya da küçük fark etmez, ülkemize gelen şirket bizim için bir başarı” diyor.

Öte yandan, Brexit sonucu İngiltere’yi yalnızca şirketler terk etmiyor.  Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Amsterdam’a taşınan bir AB kurumu iken diğer bir kurum olan Avrupa Bankacılık Otoritesi de (EBA) Paris’e geldi.  Bununla birlikte finans sektöründen birçok şirket de operasyonlarını Dublin, Paris, Lüksemburg ve Frankfurt’a taşıyor.

Kaynak:iamexpat.nl 

Bilindiği gibi İngiltere 23 Haziran 2016’da gerçekleştirdiği referandumla AB’den ayrılma (Brexit) kararı almıştı. İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihi ise 29 Mart olarak belirlendi. Konunun siyasî yönünün yanı sıra ekonomik yönü de mevcut ve 250 firma İngiltere'den Hollanda'ya taşınmayı planlıyor. Bu taşınma sürecinin ardında yatan gerekçe ise belirsizlik. Öte yandan, Brexit sonucu İngiltere'den ayrılanlar sadece şirketler değil. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Amsterdam’a taşınan bir AB kurumu iken diğer bir kurum olan Avrupa Bankacılık Otoritesi de (EBA) Paris’e geldi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği