BBC’nin 16 bin parçalık ses arşivi kullanıma açıldı

BBC, bunama hastalığından muzdarip kişilere yardımcı olmayı amaçlayan girişimi kapsamında 16 bin ses efektinden oluşan arşivini kullanıma açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BBC, 16 bin küsur ses efektinden oluşan arşivini kullanıma açtı. Bu ses efektlerinin çoğu, bugüne dek çeşitli radyo tiyatrolarında defalarca kez kullanıldı. Her biri indirilebilir halde olan ses efektleri, ‘BBC arşivini bir uyarı aracı olarak kullanarak demans (bunama) hastalığından muzdarip kişilerin bir şeyleri hatırlamasına yardımcı olmak’ amacıyla oluşturulan RemArc programının bir parçası olarak ticari olmayan için sunuldu.

Kullanıma açılan ses efektleri arasında; konuşan ve tuhaf sesler çıkaran bir Güney Amerika papağan sesi, 1966 yılında Everton ile Sheffield Wednesday takımları arasında oynanan FA Cup finali sırasında kaydedilen sesler, uzağa doğru koşan iki insan ve ardından duyulan suya sıçrama sesi veya tek bir taşın yere düşme sesi gibi kolay kolay akla gelmeyecek örnekler var.

Kullanıma açılan ses efektlerinin birçoğu kendi dönemleri için bir şey ifade ediyor ancak pek çoğu tarihin tozlu sayfalarına karıştı bile. Bugün kaç tane çocuk ev telefonlarındaki çevir sesini hatırlıyor ki?

Kaynak: Open Culture

BBC, 16 bin küsur ses efektinden oluşan arşivini kullanıma açtı. Tamamı indirilebilir halde olan ses efektlerinin arasında çalışır haldeki bir freze makinesi sesinden bir elektrik süpürgesi sesine kadar çok çeşitli sesler yer alıyor. Arşiv,  'BBC arşivini bir uyarı aracı olarak kullanarak demans (bunama) hastalığından muzdarip kişilerin bir şeyleri hatırlamasına yardımcı olmak' amacıyla oluşturulan RemArc programının parçası olarak kullanıma açıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği