Bayer Monsanto’yu almak istiyor

Dünyaca ünlü ilaç şirketi Bayer, ABD’nin en büyük tarım ürünleri üreticilerinden Monsanto’yu bünyesine katmak için teklif götürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer geçtiğimiz hafta ABD merkezli bitki ve tohum üreticisi Monsanto‘yu 62 milyar dolara satın almak için teklifte bulundu. Önerilen birleşim gerçekleşirse tohum ve tarım kimyasalları alanında ABD, Avrupa ve Asya’da çok güçlü bir varlığı bulunan dev bir şirket ortaya çıkmış olacak.

Bayer Monsano’ya ait hisselerin her biri için 122 dolar teklif verildiğini belirtti.  Bayer 9 Mayıs’ta Monsanto ile görüşmeye başlamadan önce hisseler 89,03 dolardan satılıyordu. Geçtiğimiz cuma günü ise ise bu rakam 101,52 dolara kadar çıktı.

Bayer perşembe günü yaptığı açıklamada yöneticilerinin Monsanto’dan mevkidaşlarıyla özel bir satın alma anlaşması için için bir araya geldiğini belirtti. Monsanto da Bayer’in teklifini incelediklerini ifade etti.

“Birbirimizi tamalıyoruz”

Eğer anlaşma gerçekleşirse Bayer satın alma için gerekli parayı elde etmek için bir miktar hisse senedi satacak ve biraz da borç alacak. Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde hiç vakit kaybetmeden para aktarımının yapılabileceği ifade ediliyor. Bayer CEO’su Werner Baumann şirketin web sitesinde yayınlanan bir videoda “Monsanto tarım işlerimiz için mükemmel bir uyum sağlıyor. Hem yeteneklerimiz hem de coğrafi yaygınlığımız birbirini tamamlıyor” şeklinde konuştu. Baumann sözlerine şöyle devam etti: “Monsanto’nun satın alınması stratejik uyum ve değer yaratma potansiyeli listelerindeki tüm maddelere uyuyor. Ayrıca endüstrideki konsolidasyon eylemleri bu birleşimi en cazip birleşim haline getiriyor”

Bu birleşimin önemli bir sinerji yaratacağını ifade eden Baumann ilk yılın ardından gelirlere de katkı sağlamaya başlayacağını ifade etti. Her iki şirket de dünyanın farklı bölgelerinde bulunan tarım alanlarında tanınmış firmalar. Bayer ürettiği tohumlar ve zararlı maddelere karşı ürettiği kimyasallarla biliniyor. Monsanto ise 20 bin civarında çalışanı ile (stratejik ve politik açıdan epey tartışmalı yöntemlerle) meyve, sebze ve diğer tarım ürünleri için tohumlar üretiyor. Monsanto’nun Roundup adlı zararlı ot temizleyicisi de oldukça popüler.

Merkezi Almanya’nın Leverkusen şehrinde bulunan Bayer’in dünya çapında 117 bin çalışanı bulunuyor.

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, ABD merkezli tarım ürünleri üreticisi Monsanto’yu satın almak için 62 milyar dolarlık bir teklifte bulundu. Her iki şirketin de birbirinin faaliyet göstermediği coğrafi bölgelerde etkili olması bu birleşimi oldukça cazip kılıyor. Monsanto teklifi incelediğini belirtti.Yorumunuz: