Avrupa’nın ilk eko-camisi İngiltere’de

İngiltere’nin Cambridge bölgesinde yer alan 1000 kapasiteli cami Avrupa’nın ilk ‘yeşil’ camisi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere’nin Cambridge şehrinde artan Müslüman nüfusunun ibadet edecek yer sıkıntısı yaşaması sebebiyle harekete geçen yönetim, bu durumu kitlelere ulaşmak için bir fırsat olarak görmüş. Eko-cami konseptini hazırlayan mimar Julia Barfield, caminin doğa dostu mimarisiyle dünyanın en büyük dini inanışlarından birine çevreyle ilgili bir mesaj sunduğunu belirtiyor. Camiyi tasarlayan mimarlık ofisi Marks Barfield Architects çalışmalara 2009 yılında başlamıştı.

Cambridge’deki camiyi tasarlayan mimarlar, yapının “21. yüzyıl İngilteresi için kültürel bir köprü” görevi göreceğini söylüyor. Doğal ışıkla aydınlanan, güneş enerjisiyle ısınan cami, yağmur suyunu dönüştürerek kullanıyor ve böylece doğaya bıraktığı karbon izini minimuma indiriyor. Cambridge Merkez Cami adını taşıyan cami 23 milyon Sterlin’e mal olmuş ve planlanması ve inşasıyla birlikte 10 senede tamamlamış. 1000 kişilik kapasiteye sahip camide büyük bir namaz alanı, imam ve ailesi için bir yerleşke ve abdest odaları bulunuyor.

 Kaynak: BBC

Doğal ışıkla aydınlanan, güneş enerjisiyle ısınan cami, yağmur suyunu dönüştürerek kullanıyor ve böylece doğaya bıraktığı karbon izini minimuma indiriyor. Cambridge Merkez Cami adını taşıyan cami 23 milyon Pound’a mal olmuş ve planlanması ve inşasıyla birlikte 10 senede tamamlamış. 1000 kişilik kapasiteye sahip camide büyük bir namaz alanı, İmam ve ailesi için bir yerleşke ve abdest odaları bulunuyor.2 yanıt

  1. Erol Basarik avatarı
    Erol Basarik

    Bu caminin yapildigini ve Turkiye’nin de buyuk bir katkisi oldugunu yillar once duymustum. Hukumet bu caminin insasina ne kadar yardim yaptigini, Musluman’ a zor rastlanan Cambridge’de boylesine buyuk bir masrafin Devlet kasasindan neden odendigini aciklamalidir.

  2. Ferhat avatarı
    Ferhat

    Devlet camilere parasal yardım yapmaz. Ne yurtiçinde ne de yurtdışında. Tamamen bağış usulü çalışıyor sistem. Cami yapımı, faturaları vs. herşey. Sadece imam maaşları devlet tarafından ödeniyor. Belki istisnai durum vardır. Şeriatta da yasak bildiğim kadarıyla devlet parasıyla cami yapmak. Devletin parası tüm milletin parası sayıldığı için.

Yorumunuz: