Avrupa’nın en yaşlı ağacı 1.075 yaşında

Arizona, Stockholm ve Mainz Üniversitelerinden araştırmacılar, Yunanistan'da bulunan bir çam ağacının en az 1075 yıldır hayatta olduğunu keşfetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yunanistan’da bulunan ve 1075 yıldan beri hayatta olduğu belirlenen bir çam ağacının Avrupa’nın en yaşlı ağacı olduğu düşünülüyor. Ağacın yaşı, Arizona, Stockholm ve Mainz Üniversiteleri bünyesindeki araştırmacılar tarafından belirlendi. Ağacın yaşını belirlemek için yıllık büyüme halkalarına bakıldı.

Yaşı ve bulunduğu yer göz önünde bulundurularak, ağaca güzellik tanrısı Adonis’in adı verildi.
Arizona Üniversitesi’nde çalışan Valerie Trouet, Matthew Meko ve Soumaya Belmecheri, 2015-2016 yıllarında ağacın bulunduğu arazide araştırma yapmak için keşfe çıkmışlardı.. Trouet, “Adonis ve diğer birkaç çam ağacının oldukça yaşlı olduğunu fark ettik. Ayrıca Adonis’in kıvrık sarmal gövdesine ve üst kısmındaki seyrek yapraklarına bakınca, oldukça yaşlı bir ağaç olduğunu anlamak mümkün. İnsanların çok uzun zamandır yaşadığı bu bölgede böylesine yaşlı bir ağaç bulmak şaşırtıcı.” dedi.

Ölçme cihazı yetersiz kalmıştı

2013 yılında Adonis’in yaşını hesaplamaya çalışan Paul Krusic, ölçme cihazı ağacın merkezine kadar  yetişmeyince Adonis’in en az 900 yaşında olduğunu anlamıştı. 2016 yılında ise, ekip aralarında Adonis’in de bulunduğu birkaç yaşlı ağaçtan örnekler toplamak için bölgeye geri döndü. Ekip, bu kez bir metre uzunluğunda bir ölçme cihazı kullandı. Adonis ve diğer yaşlı ağaçların, kendilerine ait kök sistemleri olduğu keşfedildi. Trouet, bu durumu her birinin ayrı birer birey olduğunu söyleyerek açıklıyor.

Araştırmacıların, ağaçların yıllık büyüme halkalarının genişliğine ve sıklığına bakarak geçmişteki iklim koşullarını tahmin etmeleri mümkün. Bu yüzden, Yunanistan’ın geçmişteki iklim koşullarının detaylı şekilde incelenmesi planlanıyor. Balkanların ve Yunanistan’ın eski iklim şartlarının bilinmesi, Avrupa’nın ekolojik tarihi açısından büyük önem arz edebilir.

Kaynak: UA News

Araştırma çalışmaları için Yunanistan'a giden uluslararası bir araştırma ekibi, bölgede bazı ağaçların oldukça yaşlı göründüğünü fark etti. Ağaçların yaşını öğrenmek için, ağacın gövdesindeki halkaları sayan bir ölçme aleti kullanan araştırmacılar ilk denemede ağacın merkezine kadar ulaşamadı. Daha sonra daha büyük bir ölçme aletiyle geri dönen araştırmacılar ağacın en az 1075 yaşında olduğunu gördü. Güzellik tanrısı Adonis'in adı verilen ağacın Avrupa'daki en yaşlı ağaç olduğu düşünülüyor. Ağacın halkaları Avrupa'nın ekolojik tarihi açısından önemli bilgiler sunabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği