Astronotlar Reebok ile yürüyecek

Reebok, David Clark Company adlı şirket ile iş birliği yaparak yeni bir görevle Uluslararası Uzay İstasyonu'na gidecek astronotlara uzay botu tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Spor markası Reebok, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmeye hazırlanan bir grup astronot için özel olarak tasarlanan uzay botunu piyasaya sürdü. The Floatride Space Boot SB-01, o görev için uzay giysisi de üreten uzay ekipmanı uzmanı David Clark Company adlı şirket ile iş birliği yapılarak üretildi. Reebok’a göre bu ayakkabı, astronot ayakkabıları arasında son 50 yılda yapılan ilk değişikliği barındırıyor.

Oldukça hafif

Botun dışındaki fermuarlı kısım, ateşe dayanıklı bir polimer olan Nomex’ten yapılıyor. İç kısmındaki esnek, ayarlanabilen file kısım ayakkabının yer çekimsiz ortamda astronotun ayağında durabilmesini ve astronotun rahatça hareket edebilmesini sağlıyor. Ayrıca Reebok, uzay botunda Floatride Foam tabanını kullandı. Bu sayede taban oldukça hafif hale getirildi.

Reebok İnovasyon’dan Matt Montross, “Uzay yolculuğu söz konusu olduğunda ağırlık önemli bir faktör oluyor, zira bir kilonun bile mali etkileri oluyor. Normal uzay botları sert tabanlı sert deriden yapılmış ayakkabılardır, ayrıca uzay giysisiyle birleşik değildir. Reebok’ın Floatride Foam tabanı, uzay botuna devrim niteliğinde yenilikler getirdi. Toplam ağırlığı önemli ölçüde azalttı, uzay botuna rahatlık ve bir koşu ayakkabısından beklenecek bir destek kazandırdı. Kendine has tarzı da cabası.” dedi.

Minimal bir tasarım

Botun tasarımı ise gayet minimal; maviden beyaza geçen tasarımın üst kısmında markanın adı yer alıyor. Astronotların görevde giyeceği, kraliyet mavisi uzay giysilerine uyması için bu renk tercih edildi. The Floatride Space Boot SB-01, astronotlar Boeing’in yeni aracı  CST-100 Starliner ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkmadan önce test ediliyor.

Reebok, ayakkabıları olabildiğince hafifletmek için başka modellerinde de Floatride köpük tabanını kullanıyor. Floatride 100g Racer adlı koşu ayakkabısında da bu köpük taban kullanılarak ayakkabının toplam ağırlığı 100 grama indirilebilecek. Bu ayakkabının 2018’de satışa sunulması planlanıyor.

Yeni uzay botu, Reebok’ın uzay için çıkardığı ilk ayakkabı değil. Geçtiğimiz yıl, Sigourney Weaver’ın 1986 yılında Aliens filminde oynarken giydiği klasik Alien Stompers piyasaya sürülmüştü.

Kaynak: Dezeen

Reebok'ın yeni uzay botu üretilene kadar son 50 yılda uzaya giden astronotların ayakkabılarında pek bir değişiklik yoktu. David Clark Company adlı şirket ile iş birliği yapan Reebok, yeni bir görev kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden bir grup astronot için uzay botu üretti. Bot oldukça hafif ve minimal bir tasarıma sahip. The Floatride Space Boot SB-01, şimdilik uzaya gitmeden önce astronotlar tarafından test ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği