Arjantin hükumetinin e-oylama talebi

Arjantin’de hükumet, hem elektronik oylama sistemine geçilmesini hem de bu sistemi incelemeye kalkışanların hapse atılması talep ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yılın başında Avustralya’daki elektronik seçim yazılımını incelemek isteyen araştırmacılara izin verilmeyince ülkedeki seçimlerin güvenilirliği sorgulanmaya başlanmıştı. Bu günlerde Arjantin’de gündeme gelen durum ise daha vahim. Ülkede hem elektronik oylama sistemine geçilmesi hem de bu sistemi incelemeye kalkışanların hapse atılması isteniyor.

Arjantin’de şu anda yönetimi elinde bulunduran parti, ulusal seçimler için elektronik oylama sistemine geçilmesini istiyor. Bilgisayar güvenliği uzmanlarının bu sistemin tehlikelerine karşı yaptığı ciddi uyarılara rağmen hükumet bu projede ısrarcı ve önümüzdeki haftalarda bu öneriyi meclise getirmeye hazırlanıyor.

Sıradan bir bilgisayar kullanıcısı bile elektronik oylama sisteminin muhtemel bir hacker saldırısı durumunda ne kadar tehlikeli olabileceğini tahmin edebilir. Pek çok farklı geçmişe ve görüşe sahip bilgisayar güvenliği uzmanı da bu konuda kamuoyunu bilinçlendirmek için benzer açıklamalarda bulunuyor.

İncelemeye hapis cezası

Tüm bu tehlikelere rağmen elektronik oylama sisteminde ısrar etmek aptalca bir karar olabilir. Ancak Arjantin’de uygulanması istenen sistem, ülke halkını aptal yerine koyar nitelikte. Önerilen değişikliğe göre, elektronik oylama sistemi konusunda herhangi bir denetleme ya da bağımsız inceleme yapmak isteyen kişilerin 1 ila 6 yıl hapsi isteniyor.

Oyların elektronik ortamda nasıl toplandığını ve sayıldığını bilmek sıradan bir vatandaş için zaten oldukça güç bir hale gelirken, bunu kamuoyuna açıklamak ve sistemin ne kadar güvenli olduğunu incelemek isteyen kişileri de hapis cezası bekliyor.

Elektronik oylama sistemi çoğu uzmanın görüşüne göre zaten kötü bir fikir. Ancak bu sistemin eksikliklerini tespit etme girişimlerini yasa dışı hale getirmek, yeni problemlere davetiye çıkarmak anlamına geliyor. Bu önerilen yasa değişikliği, incelemelere izin verecek şekilde yeniden düzenlenmezse, Arjantin halkı bunun kötü bir karar olduğunu zor yoldan öğrenmiş olacak.

Kaynak: TechDirt

Arjantin hükumeti, her kesimden bilgisayar güvenliği uzmanlarının ciddi uyarılarına aldırış etmeden, ülkede elektronik oylama sistemine geçilmesini istiyor. Bu duruma siber saldırı tehlikesi sebebiyle karşı çıkanların görüşleri ise oldukça naif kalıyor. Çünkü hükumet sistemin eksikleri olabileceğinin farkında ancak bu eksiklerin ortaya çıkarılmasını istemiyor. Öyle ki, elektronik seçim sistemini denetlemek ya da sistem hakkında bağımsız inceleme yapmak isteyenleri 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası bekliyor.Yorumunuz: