Apple Watch kalp ritmi bozukluğunu tespit edebilir

Apple Watch tarafından kalp ritmi düzensizliği uyarısı alan kişilerin yüzde 84'ünde atrium kasılması yaşandığı tespit edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmada Apple Watch kullanıcısı 400 bin kişi bir yıl boyunca incelendi. Bu kişilerin sadece yüzde 0,5’i kalp ritmi düzensizliğine dair Apple Watch tarafından uyarıldı. Uyarı alan kişilerin yüzde 84’ünün atrium kasılması yaşadığı doktorlar tarafından tespit edildi. Doktorlar atrium kasılmasının ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğini söylüyor. Yani Apple Watch’un hatalı teşhis koyma oranı oldukça düşük ve saatin verdiği uyarılar doktora görünmek için yeterli bir sebep.

Uyarı bildirimi alan ve bir hafta boyunca ECG cihazı takmayı kabul eden kişilerin sadece yüzde 34’ünde düzensizlik tespit edildi. Ancak atrium kasılmasının aralıklı olduğu durumlarda bu normal bir sonuç. Uyarı alan kişilerin yüzde 57’si doktora görünmeye karar verdi.

Series 4 modeli çalışmada incelenmedi

Çalışmada sadece Apple Watch Series 3 ve önceki modeller kullanıldı. Çalışma başladıktan birkaç ay sonra piyasaya çıkan Series 4 modeli akıllı saatlerin ECG özelliği bu çalışmada test edilemedi. Uygulama kalp atışı algılayıcısını düzenli olarak kontrol edip bir kayıp olup olmadığını gözlemliyor.

Elde edilen sonuçlar mükemmel değil. Yüzde 84’lük oran, güvenilir bir sistemi işaret etse de yine de uyarılan kullanıcıların altıda birinin aslında endişelenmek için bir sebebi yok. Ayrıca kaç kişinin aslında atrium kasılması yaşamasına rağmen herhangi bir uyarı almadığını tespit etmek de mümkün değil. Yine de ortaya çıkan sonuçlar ümit verici. Apple bu sonuçların üzerine giderek sağlık servisleri alanında kendini geliştirebilir.

Kaynak: Engadget

Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmada Apple Watch kullanıcısı 400 bin kişi bir yıl boyunca incelendi. Bu kişilerin sadece yüzde 0,5'i kalp ritmi düzensizliğine dair Apple Watch tarafından uyarıldı. Uyarı alan kişilerin yüzde 84'ünün atrium kasılması yaşadığı doktorlar tarafından tespit edildi. Doktorlar atrium kasılmasının ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğini söylüyor. Yani Apple Watch'un hatalı teşhis koyma oranı oldukça düşük ve saatin verdiği uyarılar doktora görünmek için yeterli bir sebep.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği