Amerikalı General ‘katil robot’ taraftarı değil

ABD ordusunun iki numarası General Paul Selva, salı günü yaptığı konuşmada, Senato’yu otonom silah sistemlerinin tehlikelerine karşı uyardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD ordusunun iki numarası General Paul Selva, salı günü yaptığı konuşmada, Senato’yu otonom silah sistemlerinin tehlikelerine karşı uyardı. Ordunun, gelecekte kontrolü kaybedilebilecek otonom silahlarla donatılmaması gerektiğini belirten Selva, ‘savaşın etik değerlerinin’ korunması gerektiğini ifade etti.

Senatör Gary Peters, buluşmada Selva’ya, insan yaşamını sona erdirebilecek güçteki silahların kontrolünün yapay zeka sistemlerine bırakılması ile ilgili bir soru sordu. Selva, askeriyenin nasıl kontrol edeceğini bilmediği robotlardan korunmak adına, savaşın etik kurallarının daima takip edilmesi gerektiğini belirtti ve “Bence insan yaşamını sonlandırma konusunda kararı robotlara bırakmak mantıklı değil.” şeklinde konuştu.

Peters bu konudaki talimatların bu yılın sonunda devre dışı kalacağını hatırlattı ve ABD’nin düşmanlarının bu tarz teknolojiler kullanmaktan çekinmeyeceğinin altını çizdi: “Karşımızdakiler, bizim göz önünde bulundurduğumuz etik ve ahlaki değerleri o kadar da ciddiye almıyor.

“Kullanmasak da araştıracağız”

Selva ise ABD’nin ne koşulda olursa olsun değerlerini de savaşa taşımak zorunda olduğunu belirterek “Bu konuda çok hararetli tartışmalar yaşanacak ancak ben bu konudaki kısıtlamaların korunması taraftarıyım” dedi. Selva ayrıca ABD bu tarz silahları kullanmasa da bu teknoloji üzerine çalışmalar yürütüleceğini ve bu tarz silahlara karşı alınabilecek önlemlerin belirleneceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekalı silahların yol açabileceği sorunlarla ilgili bir açık mektup yayınlamıştı. Mektupta “Yapay zeka silahlanma yarışı başlatmak kötü bir fikir ve otonom saldırgan silahların insan kontrolü olmadan kullanılması bir yasakla önlenmeli.” ifadesine yer verilmişti.

Kaynak: The Hill

ABD ordusunun iki numarası General Paul Selva, salı günü yaptığı konuşmada, Senato’yu otonom silah sistemlerinin tehlikelerine karşı uyardı. Ordunun, gelecekte kontrolü kaybedilebilecek otonom silahlarla donatılmaması gerektiğini belirten Selva, ‘savaşın etik değerlerinin’ korunması gerektiğini ifade etti.Yorumunuz: