Alphabet siber güvenlik işine giriyor

Chronicle, yüksek işlem gücü ve makine öğrenimiyle siber saldırıları hızlıca bulup durdurmaya yardımcı olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın ana şirketi Alphabet’in tamamen siber güvenlikle ilgili yeni bir faaliyeti var. Chronicle, Alphabet şemsiyesi altındaki bağımsız bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Şirketlerin siber saldırıları bulmalarına, takip etmelerine ve durdurmalarına, siber güvenlik ve mantıksal çözümleme platformu ile VirusTotal adındaki kötü amaçlı yazılım istihbarat servisiyle beraber yardımcı olmayı amaçlıyor.

Chronicle, yüksek işlem gücü ve veri depolama kapasitesiyle işletmelerin bilgiyi daha hızlı geri almasına yardımcı olacak. Chronicle CEO’su Stephen Gillett, blog paylaşımında “Bazı makine öğrenimi ve daha iyi arama özellikleri ekledik ve kuruluşlara, tam güvenlik için şu andan daha yüksek bir doğrulukla yardım edebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Gillett, genellikle şirketlerin günde binlerce güvenlik uyarısı aldığını ve hepsini tamamen belirlemenin neredeyse imkansız olduğunu söyledi. “Sonuç olarak, bilgisayar korsanlarının aylar boyunca tespit edilememeleri ya da tespit ettikten sonra neler olduğunu tam olarak anlamanın birkaç ay sürmesi oldukça yaygın. Tüm bunlar daha fazla veri ihlaline, hasara ve daha yüksek güvenlik maliyetlerine neden oluyor.” şeklinde yazdı.

Siber güvenlik yetersiz kaldı

Yetersiz siber güvenlik bugüne kadar belirgin bir sorun olmamıştı. Geçtiğimiz yıl ABD ordusu ve NSA gibi devlet kurumlarının, Equifax, Forever 21 ve Accenture gibi şirketlerin oylama makinelerini, politik strateji uzmanlarını ve Verizon müşterilerini etkileyen veri ihlalleri raporlarını gördük. Ayrıca çok yaygın fidye saldırıları yaşandı.

Chronicle, Fortune 500 şirketlerinin birçoğunun, siber güvenlik istihbarat platformunun bir ön izlemesini test ettiğini söyledi. “Hiçbir siber suçun hayatın bir gerçeği olması yada temizliğin ve hasar kontrolünün pahalı olması gerekmiyor. Önümüzdeki yıllarda avantajlar sağlamak için birçok organizasyonla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: Engadget

Google'ın ana şirketi Alphabet, şirketlerin siber saldırıları bulmalarına, takip etmelerine ve durdurmalarına yönelik faaliyeti Chronicle'ı duyurdu. Chronicle, yüksek işlem gücüyle, veri depolama kapasitesiyle ve makine öğrenimiyle aylarca süren işleri daha hızlı halledecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği