Akıllı bandajlar doktorla konuşacak

Bilimciler, önümüzdeki bir yıl içerisinde, yaranın iyileşme durumunu algılayıp doktora mesaj gönderebilen bandajların deneneceğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler, önümüzdeki bir yıl içerisinde, yaranın iyileşme durumunu algılayıp doktora mesaj gönderebilen bandajların deneneceğini duyurdu. 5G teknolojisi ile çalışacak olan bandajlar, ne tür bir tedavi gerektiğini ve hastanın hareketlilik seviyesini doktora bildirecek. Çalışma, Swensea Üniversitesi, Yaşam Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştiriliyor.

5G teknolojisi ve dijital inovasyon için bir test merkezi oluşturmak için geçtiğimiz dönemde Swensea Bay City adında 1,3 milyar Sterlin (yaklaşık 6 milyar Lira) değerinde bir yatırım yapılmıştı. Bu çalışma da o yatırımın bir parçası. Yaşam Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Marc Clement, “5G, her zaman sağlık görevlilerinin hizmetinde olan güçlü ve dirençli bir ağ genişliği üretmek için önemli bir fırsat.” şeklinde konuştu.

Kişiye özel tedavi

Nano-teknoloji kullanan akıllı bandajlar yaranın durumunu her an kontrol altında tutabilecek. Yaranın durumu 5G altyapısına bağlıyken, aynı zamanda kişinin telefonu da bu altyapıya bağlı olacağı için konumu ya da ne kadar hareketli olduğu da takip edilebilecek.

Prof. Clement şöyle devam ediyor: “Tüm bu verileri birleştirerek, doktorun belirli bir yaranın belirli bir anda ne durumda olduğunu bilmesi mümkün olacak ve tedavi süreci buna göre düzenlenebilecek. Geleneksel tıpta doktor bir hastaya bir ila üç aylık bir tedavi süreci hazırlar ve gidişata göre bu süreci yenilerdi. Gelecekte ise, hastanın yaşam tarzına göre, kişiye özel tedavi yöntemleri geliştirilmesi mümkün olacak. Bazen doktorlara olan saygımızdan durumumuzun iyi olduğunu söyleyebiliyoruz. Ancak yeni sistemle tüm bilgiler doktorun önünde olacak.”

3D yazıcıyla üretilecek

Nano-teknoloji uzmanları çok küçük sensörler geliştirirken Yaşam Bilimleri Enstitüsünde bulunan 3D yazıcılar bandajların düşük maliyetle üretilmesini sağlayacak. Prof. Clement, Galler Yaralanma İnovasyon Merkezinden uzmanların da projeye dahil olduğunu ve denemelerin güneybatı Galler’deki Arch sağlık ve inovasyon projesi dahilinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Prof. Clement “Burada yarattığımız şey; konsepti ve çalışma şeklini kanıtlayacak, üretimi yerel olarak yapacak ve inovasyonu küresel pazara taşıyabilecek bir ekosistem.” dedi.

Kaynak: BBC

Bilimciler, önümüzdeki bir yıl içerisinde, yaranın iyileşme durumunu algılayıp doktora mesaj gönderebilen bandajların deneneceğini duyurdu. 5G teknolojisi ile çalışacak olan bandajlar, ne tür bir tedavi gerektiğini ve hastanın hareketlilik seviyesini doktora bildirecek. Çalışma, Swensea Üniversitesi, Yaşam Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştiriliyor.Yorumunuz: