Aile içi şiddete karşı yapay zeka

Yapay zeka artık güvenliğimizi de sağlayabilir: Bu hafta bir ‘akıllı cihaz’ ABD'nin New Mexico eyaletinde yapılan bir saldırıyı yetkililere bildirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka artık güvenliğimizi de sağlayabilir. Bunun bir örneği olarak [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]bu hafta bir ‘akıllı cihaz’ ABD’nin New Mexico eyaletinde yapılan bir saldırıyı yetkililere bildirdi.[/inlinetweet]

Söz konusu olay Pazar günü Albuquerque’nin 24 kilometre doğusunda gerçekleşti: Eduardo Barros kızı ve kız arkadaşıyla beraber evde otururken sebebi bilinmeyen bir tartışma çıktı. Bernalillo Şerif Departmanı Sözcüsü Felicia Romero’ya göre tartışma kısa süre içinde fiziksel kavgaya dönüştü. Açıklamaya göre Barros kız arkadaşına silah çekip öldürmekle tehdit etti ve “Şerifleri mi çağırdın?” diye sordu. Evin yakınlarındaki bir akıllı hoparlör ise sesi tanıyıp acil durum numarası 911’i aradı. Yetkililer olay mahalline gelip Barros’un kızını ve kız arkadaşını uzaklaştırdı. Barros’un kız arkadaşı yaralı olduğu için hastaneye kaldırıldı.

Olay mahalline gelen kriz yönetim ekibi ve özel güvenlik timi (SWAT) Barros’u gözaltına aldı. Bu olayın ardından akıllı cihazın hayat kurtaran bir rolü olduğu belirtildi. Şerif Manuel Gonzales III ‘söz konusu teknolojinin beklenmedik şekildeki kullanımıyla bir hayat kurtarıldığını’ söyledi. Barros ateşli silah bulundurmak ve aile bireyine saldırmak gibi suçlardan ötürü tutuklu yargılanmak üzere mahkeme gününü bekliyor. 

Akıllı cihazların hünerleri artıyor

ABD’de yayımlanan rapora göreOcak ayında 7 bin adet olduğu belirtilen Alexa‘nın becerileri ilk kez 15 bini geçti. Bu beceriler kimi ülkelere göre değişiklik gösterirken Alexa’nın bu konuda şu anlık bir rakibinin olmadığı görülüyor.

Kaynak: ABC News

Yapay zeka artık güvenliğimizi de sağlayabilir. Bunun bir örneği Pazar günü ABD'nin New Mexico eyaletinde yaşandı: bir ‘akıllı cihaz’ yapılan bir saldırıyı yetkililere bildirdi. Eduardo Barros kızı ve kız arkadaşıyla beraber evde otururken sebebi bilinmeyen bir tartışma çıktı. Bernalillo Şerif Departmanı Sözcüsü Felicia Romero’ya göre tartışma kısa süre içinde fiziksel kavgaya dönüştü. Evin yakınlarındaki bir akıllı hoparlör ise sesi algılayıp 911'i arayarak polislerin olay yerine gelmesini sağladı. Olayın ardından şehrin şerifi 'söz konusu teknolojinin beklenmedik şekildeki kullanımıyla bir hayat kurtarıldığını' söyledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği