AB bilimsel makaleleri ücretsiz sunacak

Avrupa Birliği'nin araştıma ve inovasyondan sorumlu bakanları, bilimsel araştırma sonuçlarına 2020'den itibaren ücretsiz erişilebilmesine karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Birliği üyesi ülkeler, araştırma verilerinin mümkün olduğunca yeniden kullanılabilmesi için 2020’den itibaren tüm bilimsel makalelerin ücretsiz olarak erişilebilir olmasına karar verdi. Yeni İnovasyon Prensibi’ne göre Avrupa yasaması, inovasyon üzerindeki etkisini dikkate almak zorunda. Bu gelişmeler 27 Mayıs’ta Brüksel’de düzenlenen Rekabet Konseyi toplantısının ana sonuçları.

Bilgi özgürce paylaşılacak

Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Müsteşarı Sander Dekker başkanlığında AB’nin araştırma ve inovasyondan sorumlu bakanları oy birliği ile ciddi adımlar atmaya karar verdi. Dekker bu çabaların araştırmaların etkisini azami düzeye çıkarma konusunda net anlaşmalara dönüşmesinden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti: “Araştırma ve inovasyon, ekonomik büyüme ve daha fazla iş olanağı sunmanın yanı sıra toplumsal problemlere de çözümler üretiyor. Bu da daha güçlü bir Avrupa demek. Buna ulaşmak için Avrupa araştırmacılar ve girişimcilerin yerleşmesi ve şirketlerin yatırım yapabilmesi için mümkün olduğunca çekici kılınmalıdır. Bu da bilginin özgürce paylaşılmasını gerektirir. Açık erişim üzerindeki tartışmalar artık geride kaldı. Bu anlaşmalarla beraber bunu hayata geçireceğiz.”

Açık erişim

Açık erişim kamu fonu ve karma fonla desteklenen araştırmalar hakkında yapılan bilimsel yayınların herkes tarafından özgürce erişilebilmesi anlamına geliyor. Şu anda durum bu şekilde değil. Kamu fonu ile yapılan araştırmaların sonuçları, üniversite ve bilgi kurumları dışındaki kişilere açık değil. Sonuç olarak öğretmenler doktorlar ve girişimciler, kendi işleriyle yakından alakalı olan en son bilimsel ulaşamıyor. Üniversitelerin de bu verilere ulaşabilmek için yayıncılarla pahalı üyelik anlaşmaları imzalaması gerekiyor.

Araştırma verilerinin yeniden kullanımı

2020’den itibaren, kamu fonu ile gerçekleştirilen araştırmaların sonucuna dair tüm bilimsel yayınlar ücretsiz olarak erişilebilir olacak. Ayrıca bu yayınların araştırma verilerinin tekrar kullanımına olanak sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bunu mümkün kılabilmek için veriler, fikri mülkiyet hakları, güvenlik ya da mahremiyet gibi ciddi temellerle engellenmediği sürece, herkes tarafından erişilebilir hale getirilecek.

 

27 Mayıs'ta Brüksel'de düzenlenen Rekabet Konseyi toplantısında, bilim, inovasyon ve girişim için ciddi etkileri olacak kararlar alındı. 2020'den itibaren, kamu fonu ile gerçekleştirilen tüm bilimsel araştırmaların sonuçlarının yeniden kullanıma uygun bir şekilde, ücretsiz olarak paylaşılması kararı alındı. Ayrıca girişimcilere AB'ye giriş ve yatırım konusunda destek verilmesi kararlaştırıldı. Böylece hem yeni iş imkanları sağlanması hem de toplumsal sorunlara daha hızlı çözümler üretilmesi amaçlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği