10 saniyede cilt kanserinden koruma

ABD'li girişimci Kristen McClellan'ın güneş kremini kolayca uygulamak için geliştirdiği SnappyScreen 10 saniyede tüm vücudu koruma altına alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güneş kremi kullanmak tatilin en can sıkıcı anlarından birisi olabiliyor. Kişinin kendi sırtına erişip krem sürebilmesi için insan üstü bir esneklik gerekiyor. Çoğu zaman bu iş için bir başkasından yardım almak gerekiyor. Ayrıca krem sürülse bile genellikle düzgün bir şekilde vücuda yayılamıyor ve doğru koruma sağlanamayabiliyor.

Kristen McClellan, kız kardeşinin vücuduna krem sürmesinin yaklaşık bir saat aldığını ve her tatilde bu durumu yaşamaktan bıktığını belirtiyor. Bir gün “Bunun daha iyi bir yolu olmalı” dediğini söyleyen Kristen McClellan, insanların vücuduna güneş kremi uygulayan döner bir platform fikrini ortaya atmış. Daha sonra bu fikri geliştiren McClellan SnappyScreen’i kurmuş.

sun-safety-by-using-spray-tan-booth-technology9

Güneşlenilen her yerde

SnappyScreen, plajlar, havuzlar, su parkları ve insanların güneşlendiği diğer her yerde kullanılmak üzere tasarlanmış önü açık silindir şeklinde bir kabin. Vücuduna güneş kremi uygulanmasını isteyenler kabine giriyor, kremin faktörünü seçiyor boyunu belirtiyor. Daha sonra sistem içerideki kişinin vücuduna güneş kremi püskürtmeye başlıyor. Alttaki platform dönerek tüm vücuda eşit oranda krem uygulanmasını sağlıyor.

Uzmanlar güneş kreminin güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanması ve her 2 saatte bir bu işlemin tekrarlanması gerektiğini dile getiriyor. Cilt kanserinden korunmak için güneş kreminin önemine dikkat çeken Cilt Kanseri Kurumu Başkanı Dr. Ronald L. Moy suya girip çıktıktan ya da terledikten sonra tekrar krem sürülmesi gerektiğini belirtiyor. Araştırmalar çoğu kişinin bu uyarılara dikkat etmediğini ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya göre Amerikan vatandaşlarının yüzde 53’ü güneş kremini hiç kullanmıyor. Kullananlar ise çoğunlukla doğru uygulayamıyor.

İlk kabinler yerleştirildi

SnappyScreen sadece 10 saniye içerisinde eğlenceli bir şekilde güneşten korunma imkanı sağlıyor. İlk 10 kabin ABD ve Karayipler’deki bazı tatil tesislerine yerleştirildi. Önümüzdeki yıl da 50 adet yeni kabinin dört ve beş yıldızlı otellere yerleştirileceği belirtiliyor. Four Seasons gibi ünlü otel zincirleri firmanın müşterileri arasında bulunuyor. SnappyScreen gerçekleştirdiği ilk yatırım turunda 1,3 milyon dolar topladı. İkinci yatırım turu sonbaharda gerçekleştirilecek.

Bir kabinin önünde oluşan sırada heyecanla bekleyen çocuklar gördüğünü söyleyen McClellan “Bu herhalde bir cilt doktorunun görebileceği en güzel manzaradır… İnsanların sordukları ilk soru ‘Ne zaman geri gelmem gerekiyor’ oluyor” diyerek insanların hevesinin kendisini mutlu ettiğini dile getiriyor.

Cihazlar işletmeler tarafından müşterilere ücretsiz olarak sunulabiliyor. Ya da müşteriler her kullanım için kredi kartı veya önceden doldurulan kartlar ile ödeme yapabiliyor. SnappyScreen kullanım ücretinin otel ücretine yansıtılması da farklı bir yöntem.

sun-safety-by-using-spray-tan-booth-technology

Güneş kremi sürmenin zorluklarından çok çeken girişimci Kristen McClellan hızlıca güneş kremi uygulamak için yeni bir yöntem geliştirdi. Önü açık silindir şeklinde bir kabin şeklinde olan SnappyScreen adlı cihaz, içine giren kişiye 10 saniye boyunca sprey şeklinde güneş kremi sıkıyor. Böylece kısa sürede ve doğru bir şekilde güneşten korunulmuş oluyor. Uzmanlar bu korumanın cilt kanserine karşı oldukça önemli olduğunu dile getiriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği