Youtube kullanıcıları siteyi ne amaçla kullanıyor?

Youtube kullanıcılarının yüzde 51’i siteyi yeni şeyler öğrenmek için kullanırken yüzde 28 sadece vakit geçirmek için siteye giriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günlük hayatta karşımıza çıkan ve nasıl yapacağımızı bilmediğimiz şeyler hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu internetten araştırmak. Hele bir de yapmak istediğimiz şeyin videosu varsa değmeyin keyfimize. Bu videolar da genellikle Youtube’da bulunuyor. Bu yüzden pek çok kişi Youtube’u yeni yetenekler edinmek için bir araç olarak kullanıyor. Ben şahsen bazı yemekleri yapmayı, teknolojik aletlerimin bazı özelliklerini kullanmayı ve dalga geçmeyin diye burada anlatmayacağım birçok şeyi nasıl yapacağımı Youtube’dan öğrendim. Sizin de çok farklı durumda olduğunuzu sanmıyorum. Youtube’u dijital bir okul gibi kullanmak oldukça yaygın bir durum

Pew tarafından 4 bin 594 Amerikan Youtube kullanıcısı ile yapılan bir araştırmada kullanıcıların yüzde 51’inin yeni şeyler yapmayı öğrenmek için Youtube’u kullandığı belirlendi. Ayrıca ABD’deki yetişkinlerin yüzde 35’inin, düzenli Youtube kullanıcısı olsun ya da olmasın, bir şeyler öğrenmek için siteyi kullandığı ifade edildi.

Eğitim dışında kullanım alanları

Youtube tabii ki sadece eğitim amaçlı kullanılmıyor. Kullanıcıların yüzde 28’si Youtube’u sadece vakit geçirmek için kullandığını söylüyor. Bu kullanıcıların çoğu genç yetişkinlerden oluşuyor. Kullanıcıların yüzde 19’u yeni bir şey satın almadan önce Youtube’a baktıklarını söylerken bir diğer yüzde 19’luk grup Youtube’u dünyada neler olup bittiğini takip etmek için kullandığını söylüyor.

Youtube dünya haberleri almak için çok uygun bir mecra gibi görünmeyebilir ancak sitenin bir medya kuruluşu olarak kullanılması yoğun kullanıcılarının alışkanlıklarından kaynaklanıyor. Siteyi günde bir kereden fazla ziyaret edenlerin yüzde 32’si ve günde bir kez ziyaret edenlerin yüzde 19’u, Youtube’un dünyada neler olup bittiğini anlayabilmek için çok önemli bir kaynak olduğunu düşünüyor. Siteyi daha az ziyaret edenlerde bu oran yüzde 10’a düşüyor. Öte yandan çalışmaya katılanların yüzde 64’ü izledikleri videoların bazılarının kesinlikle yanlış bilgiler içerdiğini, yüzde 60’ı sık sık tehlikeli davranışlar içeren videolara denk geldiklerini ve yüzde 11’i düzenli olarak ‘kötü davranış’ içerikleri gördüklerini söylüyor.

Çocuklar nasıl kullanıyor

Youtube’un ne amaçla kullanıldığını öğrenmenin dışında bu çalışma aynı zamanda çocukların siteyi kullanım alışkanlıklarını da inceledi. Buna göre ebeveynlerin yüzde 81’i çocuklarının Youtube’da video izlemesine izin veriyor. Bu ebeveynlerin yüzde 34’ü çocuklarının düzenli bir şekilde Youtube kullandığını söylüyor. Çocukları Youtube videosu izleyen ebeveynlerin yüzde 60’ı Youtube’da çocukların yaşına uygun olmayan içerikler gördüğünü belirtiyor. Bu şaşırtıcı bir sonuç değil zira çocuklara uygun olmayan, rahatsız edici içeriklerle dolu videoları çocuk şarkısı formatında sunan bir çok içerik var.

Araştırma çocuklara yönelik videoların artmasının sebeplerinden birinin de sistemin kendisi olduğunu söylüyor. Araştırmada, önerilen videoların beşte birinin çocuklara yönelik videolar olduğu belirlendi. Araştırma sırasında en çok önerilen video da bir animasyon videosuydu.

Çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Pew tarafından 4 bin 594 Amerikan Youtube kullanıcısı ile yapılan bir araştırmada kullanıcıların yüzde 51’inin yeni şeyler yapmayı öğrenmek için Youtube’u kullandığı belirlendi. Ayrıca ABD’deki yetişkinlerin yüzde 35’inin, düzenli Youtube kullanıcısı olsun ya da olmasın, bir şeyler öğrenmek için siteyi kullandığı ifade edildi. Youtube tabii ki sadece eğitim amaçlı kullanılmıyor. Kullanıcıların yüzde 28’si Youtube’u sadece vakit geçirmek için kullandığını söylüyor. Bu kullanıcıların çoğu genç yetişkinlerden oluşuyor. Kullanıcıların yüzde 19’u yeni bir şey satın almadan önce Youtube’a baktıklarını söylerken bir diğer yüzde 19’luk grup Youtube’u dünyada neler olup bittiğini takip etmek için kullandığını söylüyor. Ayrıca ebeveynlerin yüzde 81’i çocuklarının Youtube üzerinden video izlemesine izin veriyor.Yorumunuz: