Yeni Android cihazlar zararlı yazılımla birlikte geliyor

Çek antivirüs şirketi Avast, ZTE, Archos ve Prestigio gibi markaların ürettiği sıfır Android cihazlarda kötü amaçlı yazılım yüklenmiş olduğunu tespit etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çek antivirüs şirketi Avast, sıfır Android cihazlarda kötü amaçlı yazılım yüklenmiş olduğunu tespit etti. 24 Mayıs’ta yayımlanan rapora göre ZTE, Archos ve Prestigio gibi markaların bu durumdan etkilendiği belirtildi. Etkilenen cihazların Google’dan sertifika almadığı da not edildi.

Cosiloon adlı reklam amaçlı yazılım (adware) ilk olarak Rus antivirüs şirketi Dr.Web tarafından 2016’da keşfedilmişti. Avast tarafından yapılan analizlere göre reklam yazılımı o dönemden beri aktifliğini sürdürüyor ancak ne aygıt yazılımı (firmware) geliştiricileri ne de cihaz üreticileri konu ile ilgili bir güvenlik önlemi almış değil. Bu sebeple, yeni telefonlarda diğer kötü amaçlı yazılımlar silinmişken Cosiloon hala cihazlarda yer alıyor.

Zorla reklam izletiyor

Cosiloon, kullanıcılar varsayılan tarayıcıyı kullanarak internette gezinirken karşılarına reklam çıkarıyor. Bu reklamlar genellikle kullanıcıları diğer zararlı yazılımlara yönlendiriyor. Böylece telefona daha fazla zararlı yazılım indiriliyor.

Avast konu hakkında Google ile iletişime geçti. Google da aygıt yazılımı geliştiricileriyle birlikte Cosiloon’a yönelik kalıcı bir çözüm üretmeye çalıştıklarını açıkladı. Bu arada Google, Play Store için de güvenlik çözümleri geliştirmek için çalışıyor.

Raporda ayrıca, adı geçen markaların tüm cihazlarının bu zararlı yazılımdan etkilenmediğinin altı çiziliyor. Etkilenen cihazların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Technology Inquirer

Çek antivirüs şirketi Avast, sıfır Android cihazlarda kötü amaçlı yazılım yüklenmiş olduğunu tespit etti. 24 Mayıs'ta yayımlanan rapora göre ZTE, Archos ve Prestigio gibi markaların bu durumdan etkilendiği belirtildi. Etkilenen cihazların Google'dan sertifika almadığı da not edildi. Google konu ile ilgili olarak aygıt yazılımı geliştiricileriyle çalıştığını söyledi. Bahsi geçen kötü amaçlı yazılım kullanıcılara zorla reklam izletiyor ve diğer kötü amaçlı yazılımlara yönlendiriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği