‘Yazamayacağımız şeylerin’ interneti

Avustralya'da Victoria Eyaleti'nin bazı bölgelerinde kanalizasyon sistemleri dar bantlı, şeylerin interneti sistemi ile akıllı hale getirilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya’nın Victoria Eyaleti‘ne bağlı Güney Doğu Su İşletmesi kanalizasyon sistemlerini akıllı hale getiriyor. Dar bantlı, şeylerin interneti sistemi Nb-IoT kullanılarak gerçekleştirilecek uygulamada kanalizasyon ve su sistemlerinin güvenliğini ve verimi artırmak amaçlanıyor. Üç farklı bölgede hayata geçecek olan ve 3 ay sürmesi planlanan test aşamasında Optus, Vodafone ve Huawei firmalarından destek alınacak.

Nb-IoT sistemi, hem düşük maliyeti hem de diğer sistemlere göre daha az enerji tüketmesi bakımından internete bağlı ev aletlerinde, altyapı sistemlerinde, giyilebilir teknoloji ürünlerinde ve araçlarda tercih ediliyor. Sistemin sensörlerden aldığı verileri, herhangi bir konumdan merkeze iletebilmesi, yetkililerin her an güncel verilere sahip olmasını ve buna bağlı kararlar alabilmesini sağlıyor.

Proje dahilinde öncelikli olarak, halihazırda kullanılmakta olan 3G teknolojisi Nb-IoT ile değiştirilecek. Daha sonra her bölgeden gelen atık su kontrol altında tutulacak. Buradan elde edilen verilerle, sistemde oluşacak hatalar sürekli gözlemlenmesi sağlanacak. Test aşamasında toplam 3 bölgede yaklaşık 1000 kilometrekarelik bir alana yeni sistem kurulacak.

En ‘üzücü’ iş kazalarına karşı önlem

Kanalizasyon ağlarının yanı sıra, kanalizasyona giriş noktalarına da Nb-IoT sistemleri yerleştirilerek izinsiz girişler ve kazalar denetlenecek. Böylece kanalizasyon sisteminin güvenliği sağlanacak. Yağmur suyu toplama tanklarına da yerleştirilecek olan sistem, hava durumunu da dikkate alarak yağmur suyunun en etkili şekilde toplanabilmesini sağlayacak.

Bir sonraki pazartesi sendromu sırasında aklınıza kanalizasyon dalgıçlarına ait bu kare gelsin.
Bir sonraki pazartesi sendromunda aklınıza kanalizasyon dalgıçlarına ait bu kare gelsin lütfen.

Güney Doğu Su İşleri Genel Müdürü Phil Johnson “Bu sistem sayesinde hem halkımıza daha düşük maliyetli bir hizmet sağlayacağız hem de çalışanlarımızın iş güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmış olacağız” diyerek sisteme duyduğu inancı dile getirdi.

Avustralya'da bazı bölgelerin kanalizasyon sistemleri, dar bantlı, şeylerin interneti sistemi kullanılarak akıllı hale getirilecek. Bu sistem sayesinde, yetkililer kanalizasyonlarda olan biten hakkında daha fazla bilgi edinme şansına sahip olacak. Sistemin hem bakım masraflarını düşürmesi hem de kanalizasyonları daha güvenli hale getirmesi amaçlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği