Yaşlı doktorların hastaları daha çok ölüyor

Doktorunuzun yaşı, aldığınız sağlık hizmetinin kalitesini etkileyebilir hatta hayatta kalma şansınızı bile değiştirebilir

Haber Özeti

Tam Sürüm

British Medical Journal’daki bir rapora göre doktorunuzun yaşı, aldığınız sağlık hizmetinin kalitesini etkiliyor olabilir hatta hayatta kalma şansınızı bile değiştirebilir. Harvard araştırmacıları, hastanelere başvuran 700 bin yaşlı hastayı tedavi eden yaklaşık 19 bin doktorun verilerini inceledi. 2011 ve 2014 arasında gerçekleşen tedavilerde doktorların yaşı arttıkça ölüm oranlarında da bir miktar artış olduğu gözlendi.

Yaş ilerledikçe ölüm oranı artıyor

Her biri 65 yaşın üzerinde ve sağlık güvencesi olan hastalar arasından, 40 yaşın altında bir doktora tedavi olanların 30 gün içinde hayatını kaybetme oranı yüzde 10,8 olarak ölçüldü. 40 ila 49 yaş arasındaki doktorlara tedavi olan hastalarda bu oran 11,1 olurken, 50-59 yaşlar arasındaki doktorların hastalarının 30 gün içinde ölüm oranı yüzde 11,3 oldu. Doktorların yaşı 60’ın üzerinde olduğunda ise ölüm oranının yüzde 12,1’e çıktığı görüldü.

İstatistikler, hastanelerin ölüm oranları ve hastaların durumunun ne kadar kötü olduğu da göz önünde bulundurularak ayarlandı.

Doktor yaşıyla ölüm oranları arasında bir paralellik görülse bile araştırmacılar doktorların yoğunluğunu da göz önünde bulundurduğunda bu paralellik ortadan kalktı. Çok hasta gören yaşlı doktorlarda ölüm oranlarının daha düşük olduğu görüldü.

Pek çok farklı faktör dikkate alınmalı

Çalışma sadece gözlem amaçlı yapıldı ve sadece yaşa bakılarak ölüm oranının artacağı şeklinde yorumlanmamalı. Araştırmacılar pek çok farklı faktörün burada devreye girebileceğini düşünüyor. Örneğin zamanla doktorların yetenekleri günümüzün gerisinde kalıyor olabilir ya da yaşlı doktorlar kanıtlara dikkat etmek yerine önceki tecrübelerine güveniyor olabilir. Öte yandan genç doktorların yakın zamanda son teknolojik gelişmeleri göz önünde bulunduran bir eğitim aldığını da dikkate almak gerekiyor.

Araştırmacılar şu uyarılarda bulunuyor: “Hastanelerde uygulanan tıp, genel olarak tıp içinde en hızlı gelişen ve pek çok değişkene göre farklılık gösterebilen bir alan. Doktorların en son bulgulara göre eğitilmesi, klinik yönergelere uyum, hasta sevki eğitimi, vardiyalı çalışmaya uygunluk  ve hastane güvenliği kültürü bu değişkenlerden birkaçı.”

Araştırma sonuçları, daha fazla hasta gören yaşlı doktorların kendilerini en son yöntemlere göre eğittikleri ya da kendisini yeni yöntemlere göre eğiten yaşlı doktorların daha fazla hasta gördüğü şeklinde yorumlanabilir. Araştırmacılar çalışmanı sadece gözlem amaçlı olduğuna vurgu yaparken, ölüm oranı gibi göstergelerin de tıbbın gelişmesinde dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor. Bulgular doktorların tıbbi eğitiminin ilerleyen yaşlarda da devam ettirilmesinin faydalı olabileceği yönünde.

Kaynak: Ars Technica

British Medical Journal'daki bir rapora göre doktorunuzun yaşı, aldığınız sağlık hizmetinin kalitesini etkiliyor olabilir hatta hayatta kalma şansınızı bile değiştirebilir. Harvard araştırmacıları, hastanelere başvuran 700 bin yaşlı hastayı tedavi eden yaklaşık 19 bin doktorun verilerini inceledi. 2011 ve 2014 arasında gerçekleşen tedavilerde doktorların yaşı arttıkça ölüm oranlarında da bir miktar artış olduğu gözlendi. Hastalar arasından, 40 yaşın altında bir doktora tedavi olanların 30 gün içinde hayatını kaybetme oranı yüzde 10,8 olarak ölçüldü. 40 ila 49 yaş arasındaki doktorlara tedavi olan hastalarda bu oran 11,1 olurken, 50-59 yaşlar arasındaki doktorların hastalarının 30 gün içinde ölüm oranı yüzde 11,3 oldu. Doktorların yaşı 60'ın üzerinde olduğunda ise ölüm oranının yüzde 12,1'e çıktığı görüldü.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği