Yapay zekalı protezleri kullanmak çok daha kolay

İngiliz biyomedikal mühendisler, kişinin nesneleri hiç düşünmeden otomatik olarak tutabilmesini sağlayan, yeni nesil akıllı protez eller geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz biyomedikal mühendisler, kişinin nesneleri hiç düşünmeden otomatik olarak tutabilmesini sağlayan, yeni nesil akıllı protez eller geliştirdi. Protez elin kamerası, önünde bulunan nesnenin fotoğrafını çekerek şeklini ve boyutlarını belirliyor ve uygun tutma pozisyonunu seçerek eli o pozisyona getiriyor. Tüm bu işlemler milisaniyeler içerisinde gerçekleşmiş oluyor.

Derin öğrenme tabanlı yapay görme ve tutma sistemi

 

Newcastle Üniversitesi biyomedikal mühendisleri, bir evrişimli yapay sinir ağı geliştirerek, onu 500’den fazla nesne ile eğitti. Yazılım, farklı türde nesneleri algılamayı ve bunların nasıl tutulabileceğini öğrendi.

Nesneleri boyutuna, şekline ve duruşuna göre gruplamak, hangi tür tutuş şeklinin kullanılacağını belirlemek için önemli. Ekip dört farklı tutuş şekli belirledi: avuç içi bilek nötr (bardak tutar gibi), avuç içi bilek bükülmüş (kumanda tutar gibi), üçayak (baş parmak ve iki parmakla), çimdik (baş parmak ve işaret parmağıyla).

Araştırmanın yöneticisi Ghazal Ghazae “Örneğin bilgisayara bir çubuğun fotoğrafını gösteriyoruz. Ancak tek bir fotoğraf değil; farklı açılardan ve duruşlardan çekilmiş bir çok fotoğraf. Hatta farklı ışıklarda ve arka planlarda çekilmiş fotoğrafları da ekliyoruz. Neticede bilgisayar bu çubuğu nasıl tutabileceğini öğrenmiş oluyor.” diyor.

Alternatif bir yöntem

Mevcut protez eller, beyinden kollara iletilen miyoelektrik sinyallere göre hareket ediyor. Ancak kişinin bu protezi nasıl kontrol edeceğini öğrenmesi için uzun süre boyunca pratik yapması ve sadece o işe odaklanması gerekiyor.

Bu yeni teknoloji, elini kaybetmiş küçük bir grup kişi ile test edildi. Çalışmaların ardından katılımcılar önlerinde bulunan nesneyi yüzde 88 başarı oranıyla tutabildi. Şimdi Newcastle Üniversitesi ekibi uzmanlarla birlikte çalışarak, Newcastle Freeman Hastanesi’ndeki hastalara ‘gözleri olan eller’ vermek istiyor.

 

Bu çalışma; basınç ve ısıyı algılayabilen ve beyne bilgi gönderebilen, daha gelişmiş bir biyonik el için yürütülen daha geniş bir çalışmanın bir parçası olarak geliştirildi. Newcastle Üniversitesi tarafından yönetilen çalışmada Leeds, Essex, Keele, Southampton ve Londra Emperyal Koleji gibi üniversitelerden bir çok uzman da görev alıyor. Amaç, yapay sinir ağlarını önkol ile birleştirerek iki yönlü iletişim sağlayan yenilikçi elektronik cihazlar geliştirmek.

Kaynak: Kurzweil AI

İngiliz biyomedikal mühendisler, kişinin nesneleri hiç düşünmeden otomatik olarak tutabilmesini sağlayan, yeni nesil akıllı protez eller geliştirdi. Protez elin kamerası, önünde bulunan nesnenin fotoğrafını çekerek şeklini ve boyutlarını belirliyor ve uygun tutma pozisyonunu seçerek eli o pozisyona getiriyor. Tüm bu işlemler milisaniyeler içerisinde gerçekleşmiş oluyor.Bir yanıt

Yorumunuz: