Wifi’dan 100 kat hızlı yeni bir sistem: Li-Fi

Light Fidelity ya da bilinen adıyla Li-Fi, verileri aktarmak için LED ampulleri kullanan ve saniyede 224 gigabit veri aktarabilen bir sistem.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Light Fidelity ya da bilinen adıyla Li-Fi, çok yüksek hızlarda veri transferi yapabilen, Görülebilir Işık İletişimi (VLC) sistemi. Verileri aktarmak için LED ampulleri kullanan Li-Fi, saniyede 224 gigabit gibi oldukça etkileyici bir hızda veri aktarabiliyor.

Li-Fi terimi, Edinburgh Üniversitesi profesörlerinden Harald Haas tarafından 2011’deki bir TED konuşmasında ilk kez dile getirildi. Haas daha sonra pureLiFi adında, dünyanın ilk Görülebilir Işık İletişimi şirketini kurdu.

 

Nasıl çalışıyor?

Li-Fi ve Wi-Fi adlında benzer yöntemler kullanıyor. Veriyi elektromanyetik olarak aktaran iki yöntemden Wi-Fi bu işlem için radyo dalgalarından yararlanırken Li-Fi ise gözle görülen ışığı kullanıyor. Bu sebeple Li-Fi’ın algılanabilmesi için cihazlarda foto-dedektör ve sinyal işleme parçaları bulunması gerekiyor. Böylece Li-Fi sinyalleri, görüntülenebilir veriye dönüştürülüyor.

LED ampuller birer yarı iletken ışık kaynağı olduğu için, ampule gelen elektrik akımı çok yüksek hızlarda açılıp kısılabiliyor. İnsan gözü tarafından algılanamayacak kadar küçük olan bu değişimler fotodiyot adı verilen sistemlerce algılanıp, binary (ikili) koda dönüştürülebiliyor ve internete bağlı cihazlar bu sayede web sayfalarını görüntüleyip, bu sinyalleri bize video ve ses gibi ortamlarda aktarabiliyor.

Li-Fi vs Wi-Fi

Li-Fi’ın 224 gigabite ulaşan hızına bakıldığında Wi-Fi’ın işe yaramaz olduğunu düşünebilirsiniz ancak Li-Fi’ın çok büyük bir eksikliği var. Veriyi ışık üzerinden aktarmak, araya duvar gibi katı bir yüzey geldiğinde veri aktarımının tamamen kesilmesi anlamına geliyor; çünkü ışık duvardan geçemiyor. Bu da evdeki her odada ve koridorda bir Li-Fi vericisi bulunması gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca Li-Fi, ampulleri birer modem olarak kullandığı için, gündüz internet kullanılacağında da ampullerin açılması gerekiyor.

Li-Fi’ın olumlu yanı ise, kullanıldığı odanın dışından algılanma ihtimali çok düşük olduğu için Wi-fi’a göre çok daha güvenli bir sistem olması. Belki evlerin karmaşık yapısı için çok uygun olmayabilir ama geniş ofis alanları için Li-Fi ideal bir çözüm sağlayabilir. Ayrıca, belki 224 gigabit gibi inanılmaz hızlara ulaşamasa da Li-Fi sinyalleri bir yüzeyden sekerek başka bir noktaya ulaştığında hala saniyede 70 megabit gibi yüksek sayılabilecek hızlara çıkabiliyor.

Yeni Wi-Fi teknolojisi

Öte yandan, Wi-fi için geliştirilen Wi-Fi HaLow adlı yeni bir yöntem, bağlantı menzilini iki katına çıkarıp enerji tüketimini azaltmayı amaçlıyor. Bu yeni yöntemin özellikle küçük bataryaları bulunan şeylerin interneti cihazları için çok daha kullanışlı olacağı belirtiliyor. Li-Fi ise çok yüksek veri transfer hızı sayesinde, şeylerin interneti cihazlarının birbiri ile iletişim kurabilmesini sağlayabilir.

pureLiFi şu anda Fransız ışıklandırma şirketi Lucibel ile ortak olarak çalışıyor ve Li-Fi’ı geniş kitlelere yaymak için çalışıyor. pureLiFi’ın şu anda biri masaüstünde diğeri tavanda kullanılabilen iki farklı Li-Fi verici ünitesi bulunuyor. Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri’nde telekomünikasyon şirketlerinin müşterilerine Li-Fi bağlantısı hizmeti sunmak için çalıştığı belirtiliyor. Son olarak, Apple’ın iOS 9.1 işletim sistemine ‘LiFiCapability’ (LiFi uyumluluğu) gibi ibareler yerleştirdiği ve bunun gelecekte üretilecek iPhone’larda Li-Fi desteği bulunacağının bir işareti olduğu yönünde iddialar bulunuyor.

Li-Fi teknolojisinin geleceği henüz netleşmiş değil ancak bu alanı takip etmekte fayda var.

Kaynak: TechWorld

Light Fidelity ya da bilinen adıyla Li-Fi, çok yüksek hızlarda veri transferi yapabilen, Görülebilir Işık İletişimi (VLC) sistemi. Verileri aktarmak için LED ampulleri kullanan Li-Fi, saniyede 224 gigabit gibi oldukça etkileyici bir hızda veri aktarabiliyor. Li-Fi ve Wi-Fi adlında benzer yöntemler kullanıyor. Veriyi elektromanyetik olarak aktaran iki yöntemden Wi-Fi bu işlem için radyo dalgalarından yararlanırken Li-Fi ise gözle görülen ışığı kullanıyor. Bu sebeple Li-Fi'ın algılanabilmesi için cihazlarda foto-dedektör ve sinyal işleme parçaları bulunması gerekiyor. Böylece Li-Fi sinyalleri, görüntülenebilir veriye dönüştürülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği