“Uydu iletişim sistemleri o kadar da güvenli değil”

Siber güvenlik şirketi IOActive, internetten radyoya kadar her şeyi yöneten uydu iletişim sistemlerinin siber saldırılara karşı korunmasız olduğunu söylüyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyayı kimin yönettiğine dair çeşitli senaryolar ve komplo teorileri ortada dolaşıyor ancak bu tanıma en iyi uyan şey uydu iletişim sistemleri (SATCOM’lar). Bu sistemler tüm dünyada bilgi gönderip almamızı sağlıyor; internetimiz, televizyonlarımız, telefonlarımız, radyolarımız hatta askeri operasyonlarımız bu sistemler sayesinde çalışıyor. Bugün Dünya’nın yörüngesinde 2 binden fazla iletişim uydusu bulunuyor. Siber güvenlik şirketi IOActive’e göre ise bu sistemlere izinsiz giriş yapmak rahatsız edici bir şekilde kolay.

Perşembe günü IOActive’den Ruben Santamarta, Black Hat işletme güvenliği etkinliğinde ‘SATCOM Güvenliği İçin Son Çağrı‘ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Yapılan çalışma sonucunda saldırganların mevcut SATCOM sistemlerinin açıklarından nasıl faydalanabileceği detaylı bir şekilde anlatıldı. Havacılık, denizcilik ve askeri endüstrilerin bu açıklardan nasıl etkileneceği açıklandı. Bu sistemlere yapılacak saldırılar bazı durumlarda korkunç sonuçlara yol açabilir.

Saldırganlar neler yapabilir?

Havacılık endüstrisinde saldırganlar uçak içi WiFi sistemlerine erişim sağlayıp bu sistemleri uzaktan durdurabilir ya da değiştirebilir. Uçuş ekibinin ve yolcuların cihazlarına saldırabilir ve SATCOM anten konumlandırma ve iletim sistemlerini kontrol edebilir.

Saldırganlar denizcilik endüstrisinde de benzer şekilde SATCOM anten konumlandırma ve iletim sistemlerini kontrol edebilir, mürettebatın cihazlarına saldırabilir ve gemideki uydu iletişimine erişip değiştirebilir ya da engelleyebilir.

Askeri alanda ise saldırganlar askeri birimlerin konumlarını belirleyebilir, uydu iletişim sistemlerine erişip bu sistemleri kapatabilir ya da değiştirebilir.

Belki de en rahatsız edici durum, saldırganların denizcilik ya da askeri endüstrilerde bir SATCOM’un Yüksek Yoğunluklu Radyasyon Alanı’na (HIRF) erişerek kritik yön bulma sistemlerinde hatalara sebep olması ve hatta bu radyasyon alanına maruz kalan kişilerde sağlık sorunlarına yol açabilmesi.

Açıklar biliniyor ancak düzeltmek zor

Birçok araştırma SATCOM’lara kolayca müdahale edilebileceğini gösteriyor. Santamarta benzer bir çalışmayı 2014’te de yapmıştı ancak aynı açıklar sistemlerde görülmeye devam ediyor. Bunun sebebi sorunların kaynağını bulmanın zor olması. Bazı durumlarda tek çözüm SATCOM’u tamamen değiştirmek.

Santamarta gibi araştırmacılar, IOActive gibi şirketler ve devlet yönetimleri mevcut SATCOM’ları mümkün olduğunca ayakta tutabilir ve gelecekte kullanılacak sistemlerin benzer açıklara sahip olmasını engelleyebilir. Ancak şimdilik bu açıklar olduğu gibi kalmaya devam ediyor.

Kaynak: Futurism

Uydu iletişim sistemleri (SATCOM'lar) tüm dünyada bilgi gönderip almamızı sağlıyor; internetimiz, televizyonlarımız, telefonlarımız, radyolarımız hatta askeri operasyonlarımız bu sistemler sayesinde çalışıyor. Siber güvenlik şirketi IOActive'e göre ise bu sistemlere izinsiz giriş yapmak rahatsız edici bir şekilde kolay. SATCOM'ları hedef alan saldırganlar denizcilik, havacılık ve askeri endüstri gibi bir çok alanda sorunlara yol açarak sistemlerin işlemesini durdurabilir ve insanların yaşamını tehlikeye atabilir. Bu açıklar aslında bir süredir biliniyor ancak müdahale edilip düzeltilmeleri çok zor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği