Twitter devlet takibini veto etti

Twitter, kullanıcıların tweetlerini inceleyerek elde ettiği verileri istihbarat birimlerine satan Dataminr'ın sözleşmelerini iptal etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter ABD ajanlarının analiz şirketlerinden Twitter kullanıcılarının verilerini satın almasını engelledi. Bugüne kadar, CIA ve FBI da dahil olma üzere, ABD ulusal güvenlik kuruluşları Dataminr adlı analiz şirketinden Twitter kullanıcılarına dair veri satın alabiliyordu. Bu kurumlar, ‘Isis’ (IŞİD) ya da ‘jihad’ (cihat) yazarak kimin bu konulardan bahsettiğini, normal Twitter kullanıcılarına göre daha uzun periyotlar halinde görebiliyordu.

Güvenlik kuruluşlarının bu faaliyetlerine çok yakın görünmek istemeyen Twitter, Dataminr’ın bu kuruluşlara veri satmasını pazartesi gününden itibaren yasakladı. Twitter’ın Dataminr tarafından yapılan kontratları veto etme hakkı bulunuyor. Twitter ayrıca Dataminr’ın yüzde 5 hissesini de elinde bulunduruyor.

ABD teknoloji endüstrisi ile başkent Washington arasında son zamanlarda, özellikle kullanıcıların gözetlenmesi konusunda gergin bir ilişki var. Ancak radikal İslam ile mücadele konusunda Twitter da dahil pek çok Amerikan şirketinin devlete yardımcı olduğu da biliniyor.

Twitter gözetlemeye izin vermiyor

Twitter’ın şirketlere sattığı verileri devlet kurumlarına satmak istememesinin sebebi tam olarak bilinmiyor. Son dönemde artan mahremiyet tartışmaları böyle bir kararın alınmasına sebep olmuş olabilir. Twitter’dan yapılan açıklamada “Biz Dataminr’a ya da başka hiçbir üçüncü kuruma, devlete ya da istihbarat birimlerine gözetleme amaçlı veri satma konusunda yetki vermedik. Bu uzun zamandır süregelen bir politikamız. Yeni bir gelişme değil.” dendi.

CIA’in kar amacı gütmeyen yatırım kuruluşu In-Q-Tel tarafından desteklenen Dataminr‘ın geçmişte ABD yetkililerine ve istihbarat teşkilatlarına yardımda bulunduğu biliniyor. Analiz şirketi konu ile ilgili olarak açıklama yapmaktan kaçındı.

Dataminr’ın sitesinde, sunulan hizmetin “Twitter’da herkese açık olan tweet’ler arasından terör ya da sosyal ve siyasi ayaklanma tehdidine dair anlık veri analizi” için kullanılabileceği belirtiliyor. Şirketin ayrıca ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile de bir sözleşmesi bulunuyor. Bir Twitter sözcüsü konu ile ilgili olarak, hükumetle yapılan kontratların gözetleme amacı gütmediği sürece geçerli olduğunu belirtti.

İstihbarat kurumlarının paravan özel şirketler üstünden bu verileri satın alıp analiz yapma ihtimalini de unutmamak gerekiyor.

Twitter, kendi hizmetine ait mesajları analiz eden anlaşmalı şirketi Dataminr'ın istihbarat örgütleriyle sözleşmelerini iptal etti. CIA ve FBI'a veri sağlayan şirketin yaptığı anlaşmaların halkı gözetleme amaçlı olduğunu belirten Twitter, buna hiçbir zaman izin vermediklerini açıkladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği