Tırtıldan ilham alan minimalist robot

Tırtıldan ilham alan minik robot, geleceğin sağlık sektörü için önemli bir adım olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Max Planck Enstitüsü Akıllı Sistemler Bölümü araştırmacıları Nature dergisinde yayımladıkları çalışmayla gelecek dönemlerde insan vücudunun içinde ‘devriye gezecek’ robotları tanıttı. Yeni ve küçük robotların zıplamak, yüzmek ve gezinmek gibi karmaşık hareketleri yapabileceği belirtiliyor.

Sadece bir pirinç tanesi boyutundaki bükülebilir robotların ilham kaynağı ise yumuşak gövdeli böcek larvaları ve tırtıllar. Akıllara bu elastik robotun herhangi bir uzva sahip olmadan nasıl hareket ettiği gibi bir soru gelebilir. Alman araştırmacılar vücudundaki manyetik parçacıklara baskı yapmak için harici manyetik alan kullanarak şeklini değiştirdi. Mühendisler ise bu yöntemle robotun engellerin üzerinden atlayıp tünelleri geçebildiğini belirtiyor.

İnvaziv olmayan tedavi

Küçük robotun insan vücudunda hareket edip ameliyatsız erişilmesi zor olan hedeflere ilaç taşıyabilmesi bekleniyor. Tüm bunları yapmak için ise bir nesneyi yukarı kaldırıp taşımak ve serbest bırakmak gibi yeteneklere sahip.

Bedensel Zeka Bölümü Yöneticisi Metin Sitti basın açıklamasında robot hakkında şunları söyledi: “Gelecekte robotumuz istenilen bölgeye ilaç taşıyabilecek ve en çok ihtiyaç duyulan bölgeye teslimat yapabilecek. Ve biz robotu insan vücudunda invaziv medikal uygulamalarda kullanacağız. Sindirim sistemi, idrar yolları ve kalp yüzeyi gibi bölgelere girebilecek.”

Robotun şimdilik yapay mide modelinde ve tavuk dokusunda test edildiğini belirtelim. Ancak araştırmacılar tırtıl robotun bir gün standart sağlık aracı haline geleceğini ümit ediyorlar.

Kaynak: Zeka Sistemleri EnstitüsüFuturism

Max Planck Enstitüsü Akıllı Sistemler Bölümü araştırmacıları Nature dergisinde yayınladıkları çalışma ile gelecek dönemlerde insan vücudunun içinde 'devriye gezecek' robotları tanıttı. Yeni ve küçük robotların zıplamak, yüzmek ile gezinmek gibi karmaşık hareketleri yapabileceği belirtiliyor.

Bedensel Zeka Bölümü yöneticisi Metin Sitti basın açıklamasında robot hakkında şunları söyledi: "Gelecekte robotumuz istenilen bölgeye ilaç taşıyabilecek ve en çok ihtiyaç duyulan bölgeye teslimat yapabilecek. Ve biz robotu insan vücudunda invaziv medikal uygulamalarda kullanacağız. Sindirim sistemi, idrar yolları ve kalp yüzeyi gibi bölgelere girebilecek."

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği