Telefonunuzun pili daha hızlı bitiyorsa ‘gizlice’ kripto para üretiyor olabilir

Android işletim sistemindeki uygulamalara sızan ve cihazın işlem gücünü kullanarak kripto para mine eden zararlı yazılım keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güvenlik araştırmacıları akıllı telefonlarda bulunan zararlı yazılımın kullanıcının haberi olmadan kripto para ‘mine’ ettiğini ve telefona ciddi bir şekilde zarar verdiğini keşfetti.

Rusya merkezli siber-güvenlik firması Kaspersky ‘Loapi‘ adı verilen ve Android işletim sistemindeki uygulamalara gizlenen zararlı yazılımın detaylarını paylaştı. Buna göre zararlı yazılım telefonun işlemci gücünü kullanarak kripto para ‘mine’ -kripto paraları üretmek ve doğrulamak için kullanılan işlem- ediyor.

Test amaçlı olarak telefonlara yüklenen uygulama sadece iki gün çalıştırıldıktan sonra telefona fiziksel olarak ağır hasar verdi. Kaspersky’ın blogundaysa bu olay şöyle açıklandı: “Mine işlemi ve kripto para trafiğinden kaynaklanan yüksek işlem isteği telefonun bataryasına aşırı yük binmesine ve bataryanın deforme olmasına neden oldu.”

Yazılımsa çok değişken yöntemlerle kullanıcıyı ‘suistimal’ ediyor: kullanıcıya reklam göstererek, ücretli servislere abone yaparak ve son olarak kripto para ‘mine’ ederek. Loapi ise siber suçlular arasından giderek yükselen bir trend haline gelen cihazların işlem gücünü kullanarak mine etme yönteminin bir parçası. Ekim ayında reklam engelleme firması AdGuard‘ın yaptığı “500 milyondan fazla cihaz üzerinden yapılan web site ziyaretleri sırasında kripto para ‘mine’ ediliyor.” açıklamasıysa bu durumu doğrular nitelikte.

Endüstri uzmanlarına göreyse gelecekte web siteleri kullanıcılar sitelerinde vakit geçirdikleri süre boyunca cihaz kaynaklarını kullanarak kripto para elde edecek ve bu işlem tamamen yasal olacak.

Kaynak: Newsweek

Güvenlik araştırmacıları akıllı telefonlarda bulunan zararlı yazılımın kullanıcının haberi olmadan kripto para 'mine' ettiğini ve telefona ciddi bir şekilde fiziksel zarar verdiğini keşfetti. Rusya merkezli siber-güvenlik firması Kaspersky 'Loapi' adı verilen ve Android işletim sistemindeki uygulamalara gizlenen zararlı yazılımın detaylarını paylaştı. Buna göre zararlı yazılım telefonun işlemci gücünü kullanarak kripto para 'mine' -kripto paraları üretmek ve doğrulamak için kullanılan işlem- ediyor. Endüstri uzmanlarına göre gelecekte web siteleri kullanıcılar sitelerinde vakit geçirdikleri süre boyunca cihaz kaynaklarını kullanarak kripto para elde edecek ve bu işlem tamamen yasal olacak.

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği