Spam mesaj 39 yaşında

Adı 'istenmeyen e-posta' olmasına rağmen hayatımızdan bir türlü çıkaramadığımız reklam içerikli e-postalar geçtiğimiz hafta 39 yaşına bastı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mutlu yıllar istenmeyen e-postalar! Adı ‘istenmeyen e-posta’ olmasına rağmen hayatımızdan bir türlü çıkaramadığımız reklam içerikli e-postalar geçtiğimiz hafta 39 yaşına bastı. “39 yıl önce internet mi vardı?” demeyin çünkü istenmeyen e-postalar internetten bile eski. 1 Mayıs 1978’de, Massachussetts Dijital Ekipman Şirketi adına pazarlamacı olarak çalışan Gary Thuerk, internetin ilk sürümlerinden birisi olan Arpanet üzerindeki 400 kullanıcıya bir reklam mesajı gönderdi. Kaliforniya’daki teknoloji topluluğuna erişebilmek için böyle bir yöntemi tercih eden pazarlamacı, kısa sürede ciddi tepkilerle karşılaştı.

New York Times’a göre, o ilk reklam mesajını alan şanslı (!) kişilerden biri, daha o dönemde bu yöntemi ‘kötüye kullanım’ olarak nitelemişti. Richard Stallman adlı bir başka kullanıcı ise herkese gönderilip de kendisine ulaşmayan bu mesajın varlığından haberdar olunca kendisini kandırılmış hissetmişti. Stallman bugün geriye baktığında “Sözlerimi yedim” diyor.

Herkesi etkiliyor

Geçtiğimiz 40 yıl içerisinde hepimizin canı bir şekilde bu mesajlar dolayısıyla sıkıldı. Günlük hayatın stresinin arasında, o an hiç aklımızda olmayan konularla beynimize yerleşmeye çalışan reklam içerikli mesajlar hepimiz için birer stres kaynağı haline geldi. Thuerk ise bu akımın yaratıcısı olarak tarihte yerini aldı.

San Jose Devlet Üniversitesi Profesörü Scot Guenter, “Hepimiz her gün bu mesajları önlemek ya da tüm önlemlere rağmen bize ulaşanları silmek için çalışıyoruz” diyor. 200 milyon Dolar’ı bulan bir endüstri haline gelen reklam mesajları, e-posta kullanımımızı ve dijital hayatlarımızı etkiliyor. Bir dönem ‘yeni bir ürün’ olarak hayatımıza giren tanıtım mesajları, çıkış alanı olan e-posta ortamından bugün cep telefonu bildirimlere ve mesaj servislerine de sıçramış durumda. Nereye saklanırsanız saklanın, reklamlardan kaçış yok.

Bir çaresi yok

Silikon Vadisi Şairi Nils Peterson, bu mesajları silmekten çok sıkıldığı için artık tüm dijital talepleri reddeden huysuz bir ihtiyara dönüştüğünü söylüyor. “Ne zaman New York Times benim aboneliğim için daha fazla değer biçse biraz daha kötü hissediyorum” diyen Peterson “Bir noktadan sonra gönderilen her şey istenmeyen mesaja dönüşüyor.” diyor.

Mountain View Bilgisayar Tarihi Müzesi Küratörü Chris Garcia “Telefonlarımız artık bizim evimiz. Ailemiz ve arkadaşlarımızla burada iletişim kuruyoruz. İstenmeyen mesajlar sebebiyle, evimizde sürekli tanımadığımız birileri varmış gibi hissediyoruz.” diyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Her yıl sadece ABD’de istenmeyen mesajları engellemek için 20 milyar Dolar harcanıyor.[/inlinetweet] Afrika’da bir prens olduğunu iddia edip sizden para kaçırmasına yardım etmenizi isteyen kişilerden, sizinle ilgilenen seksi kızlara ya da bir çekiliş kazandığınızı söyleyen e-postalara kadar pek çok farklı yöntem, sizi normalde tıklamamanız gereken linklere tıklamanız için ikna etmeye çalışıyor.

Guenter “Bu asla bitmeyecek bir savaş. Hack’ler, sızıntılar, kandırmacalar ve reklam botları asla durdurulamayacak” diyor. Artık daima reklam içerikli mesajlara hazırlıklı olarak yaşamamız gerektiğini belirten Guenter, “Bu mesajlar ne kadar gelişirse biz de koruma yöntemlerini o kadar geliştirmeliyiz… ama zaten bir süre sonra alışmış oluyoruz.” diyor.

Kaynak: Mercury News

 

Mutlu yıllar istenmeyen e-postalar! Adı 'istenmeyen e-posta' olmasına rağmen hayatımızdan bir türlü çıkaramadığımız reklam içerikli e-postalar geçtiğimiz hafta 39 yaşına bastı. "39 yıl önce internet mi vardı?" demeyin çünkü istenmeyen e-postalar internetten bile eski. 1 Mayıs 1978'de, Massachussetts Dijital Ekipman Şirketi adına pazarlamacı olarak çalışan Gary Thuerk, internetin ilk sürümlerinden birisi olan Arpanet üzerindeki 400 kullanıcıya bir reklam mesajı gönderdi. Kaliforniya'daki teknoloji topluluğuna erişebilmek için böyle bir yöntemi tercih eden pazarlamacı, kısa sürede ciddi tepkilerle karşılaştı. O günden bu yana da reklam içerikli mesajlar, her yeni platformda, farklı formlarda karşımıza çıkmaya ve canımızı sıkmaya devam etti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği