Sivrisineklerle cep telefonlu mücadele

Araştırmacılar, sıtma taşıyan sivrisinekleri çıkardığı sesten tanıyarak hayat kurtarmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka araştırmacıları, sivrisinek yaklaşınca haber veren bir sivri sinek erken uyarı sistemi geliştirdi.

Sistem, ucuz bir cep telefonunda bile çalışabilen bir uygulama kullanıyor. Ortamdaki sesleri analiz ediyor ve eğer bir sivrisineğin geçtiğini duyarsa uyarı veriyor.

Uygulama şu anda sivrisineğin ne kadar yakında olduğunu bildirebiliyor. Bir sonraki aşama ise, sistemi sivrisinek türlerini ayırt edebilecek biçimde geliştirmek. Bu sayede sistem, sıtma taşıyan sivri sinekleri daha az tehlikeli olan sivrisineklerden ayırt edilebilecek.

Oxford Üniversitesi’nde makine öğrenimi üzerine çalışan Yunpeng Li “Bu sistemin hayat kurtaracağını umuyoruz. Eğer türleri tespit edebilirsek, sıtma olan bölgelerdeki insanları uyarıp önlem almalarını sağlayabiliriz.” diyor.

Ucuz telefonlarla gerçekleştirilen ilk testler, uygulamanın sivrisineği 10 cm uzaktan tespit edebildiğini (ancak bu noktada arka plan sesi unsuru da önemli) ortaya koydu. Eğer telefon sivrisineklerin sıkça yaklaştığı yerlerin yakınına yerleştirilirse (ampul gibi) sistemden daha verimli sonuçlar alınabilir. Yunpeng Li, bu uygulamanın insanları sıtma taşıyan sivrisineklerden korumaktan daha da fazlasını başarmasını istiyor. Erken uyarı sistemi sayesinde araştırmacılar sivrisinek popülasyonlarının gerçek zamanlı haritalarını oluşturabilir ve bu alanda çalışan bilimciler de sivrisinekleri daha kolay şekilde tespit edebilir.

Kaynak: The Guardian

Araştırmacılar, sıtma taşıyan sivrisinekleri daha az tehlikeli olan sivrisinek türlerinden ayırt edebilen, böylece tehlikedeki insanlara uyarıda bulunulmasını sağlayabilecek bir sivrisinek erken uyarı sistemi geliştirdi. Sistem, ucuz bir cep telefonunda bile çalışabilen bir uygulama kullanıyor. Ortamdaki sesleri analiz ediyor ve eğer bir sivrisineğin geçtiğini duyarsa uyarı veriyor. Uygulama şu anda sivrisineğin ne kadar yakında olduğunu bildirebiliyor. Bir sonraki aşama ise, sistemi sivrisinek türlerini ayırt edebilecek biçimde geliştirmek. Sistem sadece insanları sıtma taşıyan sivrisineklerden korumayı değil, bu alanda çalışan bilimcilerin işini kolaylaştırmayı da amaçlıyor.Bir yanıt

Yorumunuz: