Pompei’de taşlaşmış at kalıntıları ortaya çıkarıldı

Pompeii Arkeolojik parkında yer alan Gizemli Villa adı verilen yerleşim yerinde, üzerine koşum takımı ve eyer takılmış bir atın kalıntıları bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

M.S. 79 yılında eski Roma şehri Pompeii’yi yok eden yanardağ patlaması sadece insanları değil, bölgede yaşayanlara ait hayvanları da etkiledi. Yeni yapılan bir keşifte Pompeii Arkeolojik parkında yer alan Gizemli Villa adı verilen yerleşim yerinde, üzerine koşum takımı ve eyer takılmış bir atın taşlaşmış kalıntıları bulundu.

Gizemli Villa’nın geçmişte Pompeii’nin dışında, denize bakan bir konumda yer aldığı biliniyor. Parkın genel müdürü Massimo Osanna, atın yüksek rütbeli bir askere, muhtemelen bir generale ait olduğunu düşünüyor.

Kaçmaya hazırlanıyordu

M.S. 79 yılında Vezüv yanardağı patlayarak şehri kül ve kayaların altında bırakmıştı. Yoğun bir sıcak gaz ve döküntü bulutu, bölgedeki insanları öldükleri pozisyonda hapsetmiş ve heykel gibi kalmalarına sebep olmuştu. Patlama sırasında bölgedeki binlerce insan hayatını kaybetti. Çoğu, öldüğü sırada bölgeden kaçmaya çalışıyordu. Yeni bulunan at kalıntısının üzerinde koşum takımı ve eyer olması da atın bölgeyi terk etmek üzere hazırlandığı anlamına gelebilir.

Arkeologlar atın yanında ayrıca ahşap ve bronz süs eşyalarına da rastladı. Çalışmalarda iki tane daha safkan at belirlendi. Gizemli Villa ve ahırı şehrin kuzey kıyısında yer alıyordu.

Pompeii’deki çoğu insan gibi atın da çok vahşi ve acılı bir şekilde öldüğü düşünülüyor. Bölgedeki canlıların kül tabakasının yanı sıra sıcak ve zehirli volkanik gaz bulutları sebebiyle nefessiz kaldığı sanılıyor. Arkeologlar, UNESCO Dünya Mirası Bölgesi olarak belirlenen Gizemli Villa’yı 1909’dan bu yana inceliyor. Görünen o ki villanın daha anlatacak hikayeleri var.

Kaynak: Gizmodo

M.S. 79 yılında eski Roma şehri Pompeii'yi yok eden yanardağ patlaması sadece insanları değil, bölgede yaşayanlara ait hayvanları da etkiledi. Yeni yapılan bir keşifte Pompeii Arkeolojik parkında yer alan Gizemli Villa adı verilen yerleşim yerinde, üzerine koşum takımı ve eyer takılmış bir atın kalıntıları bulundu. Gizemli Villa'nın geçmişte Pompeii'nin dışında, denize bakan bir konumda yer aldığı biliniyor. Parkın genel müdürü Massimo Osanna, atın yüksek rütbeli bir askere, muhtemelen bir generale ait olduğunu düşünüyor.

4 Yorum

  • Taşlaşmış değil , çünkü bu canlıların kalıntıları alçı dökülerek bu hale getiriliyor.
    Kendi kendilerine taşlaşmıyorlar , araştırmacılar tarafından alçı dökülerek taşlaştırılıyorlar.
    At kalıntıları çıkarıldı demek daha doğru.

  • taşlamış değil yanardağın lavları altında kalan canlıların oluşturduğu boşluklar özel bir alçı dolgu yöntemi ile çıkarılıyor

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği