Plastik kullanımına karşı sosyal medya hareketi #OurPlasticFeedback

Britanya'da plastik kullanımını azaltma hedefiyle yeni bir kampanya başlatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yazı, konusunda uzman okurlarımızın yazılarına yer verdiğimiz konuk yazar programı kapsamında yayımlanmıştır. Siz de katkıda bulunmak isterseniz yazı paylaşım sayfamızı kullanabilirsiniz.

Konuk yazar: C. Selcen Uyguntüzel

Birleşik Krallık yayın kuruluşu BBC’de yayınlanan War on Plastic programı sunucuları, plastik kullanımını azaltmak için süpermarketleri hedef alan bir kampanya başlattı ve kampanya ülke genelinde büyük ilgi gördü.

War on Plastic ismiyle BBC’de yayınlanan üç bölümlük seride aşırı plastik kullanımının yarattığı ve acil çözüm gerektiren ekolojik sorunlar ele alındı. Kampanya, BBC One’ın üç bölümlük dizisi War On Plastic’in son bölümünün ardından başladı. Son bölümde, program sunucuları Anita Rani ve ünlü şef Hugh Fearnley-Whittingstall süpermarketlerden alınan ürünlerdeki gereksiz plastik kullanımının azaltılması yönünde bir kampanyaya katılmaları için izleyicilere #OurPlasticFeedback etiketiyle çağrıda bulundu.

Hugh Fearnley-Whittingstal kampanyayla ilgili “Her günün her dakikasında, bir kamyon dolusu plastik okyanuslarımıza giriyor. Her günün her saniyesinde, bununla başa çıkma kapasitesi olmayan gelişmekte olan bir ülkede, bir kamyon dolusu plastik atılıyor. Hayatımızdaki plastiğin üçte birinden fazlası süpermarket alışverişinden geliyor. Süpermarketler müşterilerini dinlediklerini söylüyor. Bu yüzden, BBC programımın bir parçası olarak #OurPlasticFeedback’i başlatıyorum. Sadece geri dönüşüme değil, azaltmaya odaklanılmalı. Ne zaman kullanmanın doğru olduğunu ve ne zaman önlenebileceğini sormaya devam etmeliyiz ve hızlı cevaplar vermeliyiz. Gezegendeki plastiğin azaltılmasında herkes rol oynayabilir. Ancak önderlik etmek, değiştirmek istediklerimizi tanımak ve hepimizin doğru olanı yapmasını kolaylaştırmak için hükumetlere ve büyük şirketlere ihtiyacımız var.” şeklinde bir konuşma yaptı.

Britanya’daki her eve 2 binden fazla plastik parçası giriyor

Kampanya katılımcıları süpermarketlerden aldıkları ürünlerden çıkan plastikleri biriktiriyorlar, biriktirdikleri plastikleri süpermarketlere geri götürüyorlar ve bu süreci sosyal medyada #OurPlasticFeedback etiketiyle paylaşıyorlar.

The Independent’ın yayınladığı habere göre, Britanya’nın önde gelen 7 süpermarketi yılda 59 milyar parça plastik ambalajı dolaşıma sokuyor. Bu büyüklük bize Britanya’daki her haneye yılda 2 binden fazla plastik parçası girdiğini gösteriyor. Greenpeace’in raporuna göre; Aldi, Co-op, Sainsbury’s, Tesco ve Waitrose gibi büyük zincir marketlerin plastik ambalajların azaltılması gibi bir hedefi yok. Sir David Attenborough, Joanna Lumley, Mary Berry gibi Britanya kamuoyunda ünlü isimler de kampanyanın destekçileri arasında.

Kaynak: Independent, Bustle

BBC’de yayınlanan War on Plastic programı sunucuları Anita Rani ve ünlü şef Hugh Fearnley-Whittingstall, plastik kullanımını azaltmak için süpermarketleri hedef alan bir kampanya başlattı ve kampanya ülke genelinde büyük ilgi gördü. Kampanya katılımcıları süpermarketlerden aldıkları ürünlerden çıkan plastikleri biriktiriyorlar, biriktirdikleri plastikleri süpermarketlere geri götürüyorlar ve bu süreci sosyal medyada #OurPlasticFeedback etiketiyle paylaşıyorlar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği