Petya virüsü için ilk tutuklama Ukrayna’da gerçekleşti

Ukrayna polisi, Petya virüsünü yaydığı iddia edilen 51 yaşında bir adamı Ukrayna'nın Nikopol şehrinde yakaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ukrayna polisi, Petya virüsünü yaydığı iddia edilen 51 yaşında bir adamı Ukrayna’nın Nikopol şehrinde yakaladı. Bu yıl ortaya çıkan ve binlerce şirketin çalışamaz hale gelmesine sebep olan virüsün, adamın evinden yayıldığı düşünülüyor. Geçtiğimiz hafta yapılan bir baskında göz altına alındığı belirtilen adamın adı açıklanmadı.

Polis, virüsü yaymak için kullanılan bilgisayarlara el konduğunu belirtti. Polisin açıklamasına göre adam suçunu itiraf etti. Virüsü geliştirdikten sonra kendi blogu üzerinden paylaştığını söyleyen adam, ayrıca takipçilerine virüsün nasıl kullanılacağını anlattığı bir yazı da yayımladı. Virüsün 400 kez indirildiği ifade edildi.

Polis ayrıca bazı şirketlerin bu virüsü bilinçli olarak kendi sistemlerine yükleyerek yasa dışı faaliyetlerini gizlemeye ya da ödemelerden kaçmaya çalıştığını söyledi.

60’tan fazla ülkede yayılan virüs konusunda adamın resmi olarak şüpheli ilan edilip edilmediği bilinmiyor.

Neler olmuştu?

Haziran’ın sonunda, çoğunluğu Ukrayna’da bulunan pek çok sistemin bir virüs tarafından ele geçirildiği haberleri ortaya çıkmıştı. Bu haberlerden yaklaşık bir ay önce de WannaCry fidye virüsü NSA’in sistemlere sızma yöntemlerini açığa çıkarmıştı. Haziran’daki saldırıyı diğerlerinden ayıran şey ise virüsün bir sistemde sadece bir bilgisayara bulaşmasının yeterli olmasıydı. Virüs daha sonra ağdaki diğer bilgisayarlara da yayılarak tüm sistemi kullanılmaz hale getiriyordu.

Binlerce şirket Petya salgınından etkilendi. Bazı büyük şirketlerin sistemlerini yeniden kullanabilmesi için haftalarca uğraşması gerekti. Bu durum şirketlerin o çeyrekte koyduğu finansal hedeflere de erişmesini engelledi. Daha sonra virüs bulaşan bilgisayarları kurtarabilen bir şifre kırma yazılımı geliştirildi.

Kaynak: ZDNet

Ukrayna polisi, Petya virüsünü yaydığı iddia edilen 51 yaşında bir adamı Ukrayna'nın Nikopol şehrinde yakaladı. Bu yıl ortaya çıkan ve binlerce şirketin çalışamaz hale gelmesine sebep olan virüsün, adamın evinden yayıldığı düşünülüyor. Geçtiğimiz hafta yapılan bir baskında göz altına alındığı belirtilen adamın adı açıklanmadı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği