Otomasyon işçileri 3 aşamada vuracak

PwC UK, otomasyonun üç aşamada gerçekleşeceğini öne süren bir rapor hazırladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

PwC’nin 6 Şubat’ta yayımladığı rapor otomasyon teknolojilerinin üç aşamada gerçekleşeceğini öne sürüyor. Özellikle Birleşik Krallık iş piyasasına odaklanan PwC ekonomistleri, ulaşım, imalat ve perakendecilik pozisyonlarında günümüzde var olan işlerin yüzde 30’u kadarının otomasyondan etkileneceğini düşünüyor.

Araştırma, 5 bin 500’ü Birleşik Krallık’taki işçilerden oluşmak üzere, 29 ülkedeki 200 binden fazla çalışanın görevlerini ve becerilerini inceledi. Araştırma başlangıçta kadınların daha sonraki dönemlerde ise erkeklerin durumdan daha fazla etkileneceğine işaret ediyor. Aşamalardan ‘dalga’ olarak bahseden rapor, günümüzden 2030’un ortalarına kadar süreceği tahmin edilen bu dalgaları ‘algoritma dalgası’, ‘büyüme dalgası’ ve ‘otonomi dalgası’ olarak adlandırıyor.

  1. Algoritma dalgası. Şu anda içinde bulunduğumuz bu dönemin 2020 yılı başlarına kadar süreceği tahmin ediliyor. Bu dalga, kredi derecelendirmesi gibi basit dijital görevlerin ve yapısal veri çözümleme gibi işlerin otomatik hale gelmesini kapsıyor. En çok mali, profesyonel ve teknik hizmetlerin etkileneceği düşünülüyor. Cinsiyet bazında bakıldığında, kadınların bu dönemden yüzde 4, erkeklerinse yüzde 1 oranında etkileneceği tahmin ediliyor. Sebebiyse bu alanlarda çalışan kadınların sayıca fazla olması.
  2.  Büyüme dalgası. 2020’lerin sonuna dek süreceği düşünülen bu dönem tekrarlanabilir işlerin ve bilgi alışverişinin otonom hale gelmesinin yanı sıra depolarda kullanılan robotlarda ve yarı otonom araçlarda yaşanacak gelişmelere odaklanıyor. Bu dönemin etkilerinin bütün sektörlerde hissedileceği ancak ilk dalgada olduğu gibi durumdan en çok etkilenenin finansal hizmetler olacağı söyleniyor. Kadınların yüzde 23, erkeklerinse yüzde 17 oranında etkilenmesi bekleniyor.
  3. Otonomi dalgası. Bu son dalgada artık yapay zekanın çoklu kaynaklardan alınan verileri analiz edebileceği, kararlar alabileceği ve çok az ya da hiç insan etkisi olmaksızın fiziksel eylemlerde bulunabileceği tahmin ediliyor. Otonom robotlar ile sürücüsüz araçların ekonomide kendine daha fazla yer edinmesiyle birlikte 2030’ların ortasına doğru otomasyondan etkilenecek iş oranının yüzde 30’lara kadar çıkması bekleniyor. Erkeklerin durumdan etkilenme ihtimali yüzde 34, kadınların ise yüzde 26 olarak belirlendi.
Kaynak: Technology Review, PwC UK

PwC ekonomistleri, 5 bin 500’ü Birleşik Krallık’taki işçilerden oluşmak üzere, 29 ülkedeki 200 binden fazla çalışanın görevlerini ve becerilerini inceleyerek otomasyonun yakın geleceğine dair bir rapor yayımladı. Raporda otomasyonun üç dalgada gerçekleşeceği öne sürülüyor. Bu dalgalar şu şekilde:

  1. Algoritma dalgası. İçinde bulunduğumuz bu dalga 2020’nin başına kadar sürecek. Bu dönem kredi derecelendirmesi gibi basit dijital görevlerin ve yapısal veri çözümleme gibi işlerin otomatik hale gelmesini kapsıyor.
  2. Büyüme dalgası. 2020’lerin sonuna dek süreceği düşünülen bu dönemde tekrarlanabilir işler ve bilgi alışverişi otonom hale gelecek.
  3. Otonomi dalgası. Bu son dalgada artık yapay zekanın çoklu kaynaklardan alınan verileri analiz edebileceği, kararlar alabileceği ve çok az ya da hiç insan etkisi olmaksızın fiziksel eylemlerde bulunabileceği tahmin ediliyor.


Bir yanıt

Yorumunuz: