Obezite ve DNA arasında yeni ilişkiler bulundu

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, obez ve zayıf kişilerin genetiğini karşılaştırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bazı insanlar tüm çabalarına rağmen kilo vermeyi başaramazlar, bazıları ne isterlerse yiyerek zayıf kalabilirler. Aradaki fark nedir? Cevap, Cambridge Üniversitesi’ndeki yeni bir çalışmada olabilir.

Cambridge Üniversitesi Metabolik Bilimler Enstitüsü’nde profesör olan Sadaf Farooqi, fazla kilolu insanların genetik yapısını karşılaştıran yeni araştırmaya önderlik etti. Farooqi ve ekibi toplam 14 bin 40 kişinin DNA’sını analiz etti ve analiz sonuçlarını paylaştı.

Araştırmanın sonuçlarına göre arada genetik farklar var

Analiz edilen zayıf insanların yaklaşık yüzde 74’ünün sürekli zayıf olan aile üyeleri var. Obezite ve genetik arasında daha önce de bağlantı kurulmuştu. Fakat hem ciddi obezite hem de zayıflık arasında yeni ilişkiler tanımlandı. Zayıf insanlar, kilolarını korumak konusunda genetik bir avantaja sahipler. İnsanların fazla kilolu olma ihtimalini artıran yüzlerce gen bulundu ve bazı kişilerde genlerin genç yaşta şiddetli obeziteye neden olabileceği sonucuna varıldı.

Prof. Sadaf Farooqi konuyla ilgili olarak İnsanları kilolarına göre değerlendirmek ve eleştirmek kolay, ancak bilim olayların çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Kilomuz üzerinde düşündüğümüzden çok daha az kontrolümüz var” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Cambidge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi obez ve zayıf insanların genetiğini karşılaştırdı. Yapılan araştırmaya göre zayıf insanlar, kilolarını korumak konusunda genetik bir avantaja sahip. İnsanların fazla kilolu olma ihtimalini artıran yüzlerce gen bulundu ve bazı kişilerde genlerin genç yaşta şiddetli obeziteye neden olabileceği sonucuna varıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği