Norveç’in ‘yüzen’ denizaltı tünelleri

Norveç, sıkça kullanılan feribotların yarattığı trafiği rahatlatmak amacıyla, dünyanın ilk ‘yüzen’ denizaltı tünellerini inşa etmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Norveç, denizaltı tünelleri inşa ederek feribotların yarattığı trafik sıkışıklığını rahatlatmaya hazırlanıyor.

Su altına yerleştirilecek yüzen köprüler, dubaya benzeyen yapılar tarafından tutulan ve suyun yaklaşık 30 metre altında olan büyük tüplerden oluşacak. Her bir tüp, iki şeritli bir yol büyüklüğünde olacak. Bu yüzen yapıların, her gün A noktasından B noktasına gitmeye çalışan kişileri taşıyan feribotların oluşturduğu yoğunluğu rahatlatması bekleniyor. Duba benzeri yapılar ise kafes kirişlere ya da köprüleri sabit tutmak için ana kayaya bağlanacak.

Şu anda, Kristiansand’den Trondheim’e gitmek (yaklaşık 1100 km), yol boyunca 7 farklı feribot kullanıldığı için 21 saat sürebiliyor. Yolculuğun bu kadar zor olmasının sebebi fiyortlardan ve zorlu araziden kaynaklanıyor.

Bu 25 milyon dolarlık tünel projesi, 2035 yılına geldiğimizde seyahatin süresini 10 saate indirebilir. Norveç’te halihazırda kullanılan bin 150 tünelden 35’i su altında yer alıyor. O yüzden, bu yeni köprüler Norveçliler için yepyeni bir teknoloji olmayacak. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, insanın aklına 25 milyar dolarlık bir harcama yapmak yerine neden normal bir köprü tercih edilmedi sorusu geliyor. Bunun sebebi ise bölgedeki arazinin normal bir köprü için uygun olmaması.

Kaynak: The Next Web

Norveç, dünyanın ilk ‘yüzen’ denizaltı tünellerini inşa etmeye hazırlanıyor. Dubaya benzeyen yapılar tarafından desteklenecek olan bu tüneller, iki şeritli bir yol sağlayabilecek nitelikte. Şuanda 21 saat kadar süren bir yolculuğu, 2035 yılına geldiğimizde 10 saate kadar indirebilecek olan bu su altı tünelleri, Norveçliler için tamamen yeni bir şey değil. Norveç’te halihazırda bulunan 1150 tünelden 35 tanesi su altında yer alıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği