Neil Armstrong Müzesi’nde soygun

ABD'nin Ohio eyaletinde bulunan Armstrong Hava ve Uzay Müzesi'ndeki som altından yapılma uzay modülü kopyası çalındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Ohio eyaletinde bulunan Armstrong Hava ve Uzay Müzesi‘ndeki som altından yapılma uzay modülü kopyası çalındı. Müzenin bulunduğu Wapakoneta şehrinin polisi, cuma akşamı gelen bir alarmla harekete geçti. 12,7 cm boyundaki kopya uzay modülü Neil Armstrong’u Ay’a taşıyan modülün birebir kopyasıydı.

Ay modülünün kopyaları, Cartier tarafından üretilip Neil Armstrong ve iki astronot arkadaşı Buzz Aldrin ve Michael Collins’e, tarihi Ay görevinden kısa bir süre sonra Paris’te takdim edilmişti. Wapakoneta’da büyüyen Armstrong, 1969 yılındaki görev ile birlikte, Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçmişti.

FBI da dahil oldu

Polis Ay modülü kopyasının maddi değerinin belirlenemediğini ifade etti. FBI ve Ohio Suç İnceleme Bürosu, Wapakoneta polisine hırsızlığın incelenmesinde yardımcı oluyor.

Armstrong 2012’de 82 yaşında yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Associated Press

ABD'nin Ohio eyaletinde bulunan Armstrong Hava ve Uzay Müzesi'ndeki som altından yapılma uzay modülü kopyası çalındı. Müzenin bulunduğu Wapakoneta şehrinin polisi, cuma akşamı gelen bir alarmla harekete geçti. 12,7 cm boyundaki kopya uzay modülü Neil Armstrong'u Ay'a taşıyan modülün birebir kopyasıydı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği