Kulaklık ve güneş gözlüğü bir arada: Bose Frames

Bose Frames, dahili kulaklık ve mikrofon özellikleri ile güneş gözlüğü takarak müzik dinlemenizi ve sesli asistana ulaşmanızı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bose Mart ayında yeni artırılmış gerçeklik platformunu ve gözlüklerini tanıttığında, yakın zamanda ticari bir versiyonun da üretileceğini söylemişti. Bahsi geçen ürünler sonunda piyasaya çıktı. Bose Frames, mikro-hoparlörleri ve mikrofonları bulunan bir güneş gözlüğü.

Artırılmış gerçeklik gözlüğü deyince aklınıza görsel bir deneyim sunan bir ürün gelebilir ama Bose Frames artırılmış gerçekliği işitme duyumuz için sağlıyor. Nasıl ki diğer artırılmış gerçeklik gözlükleri ortamda olmayan görüntüleri görmemizi sağlıyorsa, Bose Frames de ortamda olmayan sesleri, sanki ortamdalarmış gibi duymamızı sağlıyor. Kulaklıklardan sadece müzik dinlemekle kalmıyorsunuz aynı zamanda GPS üzerinden belirlenen konumunuza ve baktığınız yöne göre ortamla ilgili bilgiler alabiliyorsunuz.

Fiyatı 199 Dolar

ABD’de Ocak’tan itibaren satılacak olan gözlükler 199 Dolar’dan piyasaya sürülecek. Bose.com üzerinden erken sipariş vermek mümkün. Önümüzdeki yıldan itibaren gözlükle uyumlu artırılmış gerçeklik uygulamaları da kullanıma sunulacak. 2019 içinde gözlük seçilen küresel pazarlarda da satışa sunulacak.

45 gram ağırlığıyla, standart bir gözlük ağırlığında olan Bose Frames iki farklı türde sunulacak. Bose, gözlüğe gömülü kulaklıklar üzerinden müzik dinleme, bilgi alma, arama yapma ve cevaplama, sanal asistanlara ulaşma gibi imkanlar olacağını söylüyor. Gözlüğü deneyen CNET muhabiri David Carnoy ses kalitesinin Apple’ın AirPod kulaklıkları kadar iyi olduğunu belirtiyor.

Geçmişte de Oakley gibi bazı markalar kulaklıklı gözlükler üretmişti ancak bu gözlüklerde çok iyi ses kalitesi olmayan, büyük kulaklıklar kullanılmıştı. Bose Frames ise gözlüğün her iki sapta da bulunan çok ince akustik seti ile sıradan bir güneş gözlüğü gibi görünüyor. Gözlükte yer alan çok işlevli buton müziği durdurup oynatmak, aramalara yanıt vermek ve farklı komutlarda bulunmak için kullanılabiliyor. Siri ve Google Assistant’a da bağlanabilen gözlük, telefonunuzu çıkarmadan dijital asistanınızla iletişim kurmanızı sağlıyor.

Pili 3,5 saatte bitiyor

Gözlüklerin pil performansı ise çok iyi değil. Bose ortalama bir kullanımda bataryanın 3,5 saatte bittiğini söylüyor. Bekleme konumunda ise piller 12 saat dayanabiliyor. Pili tamamen şarj etmek ise iki saatten kısa sürüyor.

Bose Frames’e numaralı cam takılamıyor.

2019 SXSW teknoloji fuarında Bose, artırılmış gerçeklik platformu Bose AR’a bir güncelleme geleceğini söylüyor. Gözlüklere de böylece yeni artırılmış gerçeklik özellikleri gelmesi bekleniyor. Şimdilik gözlüklerle müzik (ya da video) dinleyebiliyor, arama yapabiliyor ve sesli asistana bağlanabiliyorsunuz. Bu ilginç giyilebilir teknoloji ürünü, ses cihazları pazarında değişime yol açma potansiyeli taşıyor.

Kaynak: CNET

Bose Frames, mikro-hoparlörleri ve mikrofonları bulunan, artırılmış gerçeklik özellikli bir güneş gözlüğü. Artırılmış gerçeklik gözlüğü deyince aklınıza görsel bir deneyim sunan bir ürün gelebilir ama Bose Frames artırılmış gerçekliği işitme duyumuz için sağlıyor. Nasıl ki diğer artırılmış gerçeklik gözlükleri ortamda olmayan görüntüleri görmemizi sağlıyorsa, Bose Frames de ortamda olmayan sesleri, sanki ortamdalarmış gibi duymamızı sağlıyor. Kulaklıklardan sadece müzik dinlemekle kalmıyorsunuz aynı zamanda GPS üzerinden belirlenen konumunuza ve baktığınız yöne göre ortamla ilgili bilgiler alabiliyorsunuz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği