Küçük esnafı bitirme girişimi: Bodega

İki eski Google çalışanı, mahalle bakkallarının ve büfelerin yerini alacak otomatlar üreten yeni bir girişim geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İki eski Google çalışanı, mahalle bakkallarının ve büfelerin yerini alacak yeni bir girişim geliştiriyor. Normal olarak, girişimcilere ve Bodega adını verdikleri şirkete büyük bir tepki doğdu. Girişime, New York’taki göçmen ailelerin dükkanlarına verilen Bodega adının verilmiş olması da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Şirketin amacı, bakkalların yerine, insanların akıllı telefonları ile alışveriş yapabilecekleri 1,5 metre genişliğinde otomatlar yerleştirmek. Bu mini büfelerde hiç insan çalışan bulunmayacak. Bodega otomatları şimdiden bazı apartmanlara, ofislere, spor salonlarına yerleştirildi ve bir bilgisayar programı müşterilerin alışverişlerini otomatik olarak kredi kartlarına yansıtıyor.

Şirketin kurucularından Paul McDonald, Fast Company’ye yaptığı açıklamada bütün ülkeye yayılmak istediklerini ve 2018’in sonunda binlerce Bodega’nın kullanıma sunulacağını belirtti.

Mahalle bakkalının yerini tutar mı?

Yerel işletmeleri ve küçük esnafı korumak için çalışan Kaliforniya merkezli Mandela MarketPlace adlı vakfın yetkilisi Trisha Chakrabarti “Pek çok kişi mahallelerindeki dükkanlardan vazgeçmeyecektir. Bu durum uzun zamandır içinde bulunduğunuz toplulukta yaşayan, çalışan, sizi tanıyan ve müşterilerinin ihtiyaçlarını bilen bir komşunuz olmasıyla alakalı. Bu tarz bir kişiselleştirilmiş hizmeti hiçbir otomatik hizmet size sunamaz.” diyor.

Bodega’nın, sıradan dükkanlara göre etkileşim yönünden zayıf olduğu aşikar. Ancak sürekli erişilebilir olması ve apartmanların içine kadar girebilmesi Bodega’nın avantajları. Ayrıca Bodega’ların başında birinin durmasının gerekmemesi masrafı azaltacağı için bu durum fiyatlara da yansıyabilir. Bodega’larda ürünlerin daha ucuza satılması, mahalle bakkalındaki samimiyetin artık fazladan para verilerek alınan bir lüks ürününe dönüşmesine sebep olabilir.

Kaynak: The Guardian

İki eski Google çalışanı, mahalle bakkallarının ve büfelerin yerini alacak yeni bir girişim geliştiriyor. Normal olarak, girişimcilere ve Bodega adını verdikleri şirkete büyük bir tepki doğdu. Girişime, New York'taki göçmen ailelerin dükkanlarına verilen Bodega adının verilmiş olması da ayrı bir tartışma konusu oldu. Şirketin amacı, bakkalların yerine, insanların akıllı telefonları ile alışveriş yapabilecekleri 1,5 metre genişliğinde otomatlar yerleştirmek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği