Kedi paraziti beyin hastalıklarına yol açabiliyor

Beyinde yaşayan Toxoplasma gondii parazitinin dünya genelinde en az 2 milyar kişide bulunduğu tahmin ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beyinde yaşayan Toxoplasma gondii parazitinin dünya genelinde en az 2 milyar kişide bulunduğu tahmin ediliyor. Bu tek hücreli canlı özellikle fetuslar için tehlike arz ederken çalışma sonuçlarına göre parazit sebebiyle epilepsi, Alzheimer, Parkinson ve hatta bazı kanser türlerine yakalanma riski artıyor.

Tufts Üniversitesi’nden Nörobilimci Dennis Steindler ‘çalışma esnasında nörodejeneratif hastalıkları da hesaba kattıklarını’ belirtti. Söz konusu parazit sıklıkla kedi dışkısına temas edilmesiyle veya pişmemiş et yenmesiyle insanlara bulaşıyor. Toxoplasma gondii bulaşmanın ardından beynin kimyasını ve bağışıklık sistemimizi değiştiriyor. Bu çalışmanın iddialarıyla ilgili olarak tereddütte kalan bilimciler çok olmasına karşın yeni araştırmada 16 enstitüden 30 bilimci parazitin salgılarıyla ‘ev sahibini’ nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Chicago Üniversitesi’nden Rima McLeod ‘birden fazla faktör içerdiğinden şüphelendiklerini’ belirterek özünde parazitin bulunduğu vücuttaki enfeksiyonu engelleme yeteneğini sınırlandırdığını diğer hastalıkları ortaya çıkaran genleri etkileyebileceğini düşündüklerini ifade etti.

Sonuçlar için zamana ihtiyaç var

Araştırmacılar ulusal veri merkezinden 1981 yılından beri Toxoplasma gondii barındıran ve incelenmiş 246 bebeğin verilerini analiz etti. Sonuçlara göre bu paraziti barındıran kişilerin mRNA ve protein dizilimleri çeşitli nörodejeneratif koşullara sahip hastalarla benzerlik gösteriyor ve epilepsi riskini artırabiliyor. Çalışma kapsamında yaklaşık bin 200 genin kanser ve parazitle bağlantısı keşfedildi.

Araştırmacılar, beyin parazitinin insanlarda bazı hastalıkları tetiklediğini iddia etse de bu çalışma şu an için tamamlanmış değil. Fakat daha başka araştırmalardaki tahminler, bu parazitin dünyanın yarısında olduğunu ya da olabileceğini gösterdiği için üzerine çalışılması gerekiyor.

Kaynak: Science Alert

Beyinde yaşayan Toxoplasma gondii parazitinin dünya genelinde en az 2 milyar kişide bulunduğu tahmin ediliyor. Bu tek hücreli canlı özellikle fetuslar için tehlike arz ederken yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre parazit sebebiyle epilepsi, Alzheimer, Parkinson ve hatta bazı kanser türlerine yakalanma riski artıyor. Araştırmacılar ulusal veri merkezinden 1981 yılından beri Toxoplasma gondii barındıran ve incelenmiş 246 bebeğin verilerini analiz etti. Sonuçlara göre bu paraziti barındıran kişilerin mRNA ve protein dizilimleri çeşitli nörodejeneratif koşullara sahip hastalarla benzerlik gösteriyor ve epilepsi riskini artırabiliyor.

4 Yorum

 • Kedi dışkısı ile yayılıyorsa…kim kedi dışkısına temas eder?
  Pişmemiş et ile bulaşıyorsa… kedi ile ne alakası var?

  • Toxoplasma gondii adı verilen parazit
   ya kedi dışkısı ile dış ortama atılmış olan ookist adı verilen yapıların bulaştığı gıdalar,
   ya dış ortama atılmış bu kistlere temas eden ellerin ağıza götürülmesi,
   ya da kedi dışkısı ile kontamine otları yiyen otçul hayvanların dokularına yerleşmiş doku kistlerini içinde barındıran etlerin iyi pişirilmeden yenmesi ile bulaşan parazitik bir enfeksiyondur.

 • Altyapısı olmayan ve fazla araştırılmadan yapılmış bir haber. Bu konularda daha özenli haber yapabilirseniz hayvanlardan nefreti de engellemiş olursunuz..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği