Kansere karşı ‘süper kan’ üretmeye çalışılıyor

Rubius Therapeutics adlı girişim, birçok hastalığa çare olacağına inandığı ‘süper kan’ı geliştirmek için çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanser dahil olmak üzere birçok hastalığı tedavi etmek için ‘süper kan’ geliştirmeye çalışan Rubius Therapeutics adlı biyoteknoloji girişimi, hayalini gerçeğe dönüştürmek için 100 milyon Dolar daha yatırım aldı. Şirket, daha önce yatırımcılardan 120 milyon Dolar bağış alarak bir yıldan kısa bir süre zarfında kazancını yaklaşık 250 milyon Dolar noktasına yaklaştırmıştı.

Rubius, Kırmızı Hücre Tedavisi (Red-Cell Therapeutics) geliştiriyor. Bunlar genetiği değiştirilmiş, iyileştirici proteinler taşımak üzere düzenlenen, çekirdeği alınmış kırmızı hücreler. Gereksinimlere bağlı olarak, bu hücreler eksik enzimlerin yerini almak, tümörleri etkisiz hale getirmek, kanser ve otoimmün hastalıklarla savaşırken bağışıklık sistemini düzenlemek için gerekli proteinlere yüklenebilir. Daha sonra da iyileştirici güçlerini uygulamak için hastalara nakledilir.

Bu teknolojiyi muntazam hale getiren birkaç detay var. Örneğin hücrelerin çekirdeğinin olmaması, bağışıklık sistemi tarafından fark edilmemeleri anlamına geliyor. İşlem sırasında kırmızı kan hücreleri de vücuda naklediliyor. Böylece ‘süper kan’ın hangi dokuya ya da organa ulaşması gerekiyorsa oraya ulaşması sağlanıyor.

Fonlama sürecinde alınan ekstra 100 milyon Dolar, bu genetiği değiştirilmiş kırmızı kan hücrelerinin geliştirilme sürecini hızlandıracak ve böylece tedavinin nihai tüketiciye daha hızlı ulaşması sağlanacak.

Rubius Therapeutics Başkanı Torben Straight Nissen yaptığı bir basın açıklamasında “Aldığımız son yatırım kuruluşumuzu güçlendiriyor ve enzim eksikliklerinin, kanserin ve otoimmün hastalıkların tedavisini hedefleyen birinci nesil RCT ürünlerinin geliştirilmesini hızlandırıyor. Hepsi, hastalara yeni hücresel terapiler sunma gayesini benimseyen son derece yetenekli yatırımcılar, liderler ve danışmanlardan oluşan bir ekip kurduk.” dedi.

Kaynak: Digital Trends

Biyoteknoloji girişimi Rubius Therapeutics, kanser dahil olmak üzere birçok hastalığı tedavi etmek için ‘süper kan’ geliştirmeye çalışıyor. Genetiği değiştirilmiş, iyileştirici proteinler taşımak üzere düzenlenen, çekirdeği alınmış kırmızı hücreler üretmeye çalışan girişim, yakın zamanda 100 milyon Dolar daha bağış aldı. Bu son bağışla birlikte kırmızı kan hücrelerinin geliştirilme süreci hızlanacak ve tedavinin nihai tüketiciye daha hızlı ulaşması sağlanacak.Bir yanıt

Yorumunuz: