İş hayatında başarılı olmaları için çocuklara aşılanması gereken 7 şey

Çocukların, yaşamın ilerleyen bölümlerinde çok işlerine yarayacak liderlik özelliklerini geliştirmesi için ebeveynlerin yapabileceği bazı şeyler var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ebeveynlik dünyanın en zor görevlerinden biri. Zorluklar, hayal kırıklıkları ve sürekli kendini değelendirmeyle geçen bir süreç. Çoğu ebeveyn sağlıklı, mutlu, uyumlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek için çabalıyor. Öğretmenlerin yanı sıra ebeveynler de çocukların gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Ebeveynlerin eylemleri ve öğretileri çocukların yetişkin olarak nasıl hareket edeceğini belirlemede çok etkili oluyor. Çocukların, yaşamın ilerleyen bölümlerinde çok işlerine yarayacak liderlik özelliklerini geliştirmesi için ebeveynlerin yapabileceği bazı şeyler var.

Hatalarından ders çıkarma konusunda örnek olun

Çocuklara iyi bir örnek olmak çok önemli. Çocuklar duyduklarını değil gördüklerini taklit ederek yetişiyor. Çocuğunuzun önünde daima mükemmel olmanız mümkün değil. Ancak hata yaptığınızda bu hatadan ders çıkardığınızı, daima öğrenmek için hevesli olduğunuzu ve bu tecrübenizi gelecekteki eylemlerde uyguladığınızı gören çocuk gelecekte lider olma yolunda önemli bir adım atmış olacak.

Erken yaştan itibaren sorumluluk almaya başlamasını sağlayın

Çocukların mümkün olduğu kadar çok sorumluluk alması ve kendilerine uygun görevlerde yer alması, bu görevlerde başarılı olsun ya da olmasın, çocuğun gelişimine büyük katkı sağlıyor. Sofrada plastik tabakları taşıması ya da kendi bavulunu hazırlaması çocuğun sorumluluk alma ve problem çözme yeteneklerini geliştirecektir. Ayrıca işler yolunda gitmediği zaman kendi başının çaresine bakabilmeyi öğrenen çocuk daha özgüvenli olarak yetişecektir.

Aile oyunları oynayın, ekip aktiviteleri yapın

Ana liderlik yeteneklerinden biri de farklı insanlarla çalışabilmek. Bunu geliştirmenin en güzel yöntemi ailecek oyunlar oynayarak çocuğun bunlarda rol almasını sağlamak. Spor yapmak, müzik grupları, tiyatro ya da çocuğun ilgi duyduğu herhangi bir grup aktivitesi bu alanda işe yarayabilir. Mümkün olduğu kadar fazla insanla etkileşim kurmak, çocukların yaşamlarında karşılaşacakları durumlara hazırlıklı olmalarını sağlayacaktır.

Çocuğu övmekten çekinmeyin ama bir dayanağı olsun

Çocuklar cesaretlendirilmeye ve övülmeye ihtiyaç duyarlar ancak herhangi bir dayanağı olmadan, sırf özgüven geliştirsin diye çocuğu övmek, yetişkinlikte çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Duygusal zekalarını geliştirin

Duygusal zeka, etkili bir lider seçmede her geçen gün daha önemli hale geliyor. Çocuklara duygularını belirlemeyi, ifade etmeyi ve kontrol etmeyi öğretmek, sağlıklı ve başarılı bir yetişkinlik geçirmeleri için çok önemli. Bu durum aynı zamanda liderlik potansiyellerinide artıracaktır. Televizyondaki film ya da dizi karakterlerinin duygularından bahsetmek çocukların duyguları tanımlayabilmesi için güzel bir aktivite olabilir. Çocuğunuz kötü bir gün geçirdiğinde nasıl hissettiğini anlatmasını istemek ve bir dinleyici olarak onun hislerini anlayıp sorunun çözülmesi için alternatif yöntemler sunmak çocuğun önemli olduğunu hissetmesine ve ailede kendisini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Sorunlar, hayal kırıklıkları ve hatalarla başa çıkmayı öğretin

Her şey iyi giderken pozitif olmak çok zor değil ama başarılı insanlar, en zor anlarda da ilerlemeye devam edebilenlerdir. Hataya odaklanmaktansa çocukların çabaları sebebiyle övülmesi ve hatalarından nasıl ders çıkarabileceklerinin gösterilmesi, çocuğun başarılı olmak için bunların gerekli olduğunu anlaması bakımından önemlidir. Böylece çocuk kendi hatanın kendisini eksiltmediğini ve yeteneklerini kısıtlamadığını görmüş olur. Çocuklara Thomas Edison, J.K. Rowling, Albert Einstein gibi çok fazla deneyip sonunda başarılı olmuş insanların hikayelerini anlatmak da etkili bir yöntem olabilir.

Okuma sevgisi aşılayın

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü Barry Zuckerman, küçük yaşta kitaplara maruz kalan çocukların daha fazla kelime bilriğini daha fazla okuduğunu, daha iyi konsantre olduğunu ve okula daha hazır olduğunu belirtti. Yeni şeyler öğrenmek, hedefler koymak ve bunlara erişmek çocuklar için çok büyük bir özgüven kaynağıdır. Bu da gelecekte liderlik pozisyonları için çok faydalı olacaktır. Çocuğu okuma aktivitelerine dahil etmek için bir alt sınır yok. Amerikan Pediyatri Akademisi çocuk doğduğu andan itibaren çocuklara kitap okunmasını öneriyor.

Kaynak: Fast Company

Ebeveynlerin eylemleri ve öğretileri çocukların yetişkin olarak nasıl hareket edeceğini belirlemede çok etkili oluyor. Çocukların, yaşamın ilerleyen bölümlerinde çok işlerine yarayacak liderlik özelliklerini geliştirmesi için ebeveynlerin yapabileceği bazı şeyler var:

  • Hatalarından ders çıkarma konusunda örnek olun
  • Erken yaştan itibaren sorumluluk almaya başlamasını sağlayın
  • Aile oyunları oynayın, ekip aktiviteleri yapın
  • Çocuğu övmekten çekinmeyin ama bir dayanağı olsun
  • Duygusal zekalarını geliştirin
  • Sorunlar, hayal kırıklıkları ve hatalarla başa çıkmayı öğretin
  • Okuma sevgisi aşılayın


Bir yanıt

Yorumunuz: