İlk siborg yusufçuk gökyüzüyle tanıştı

Draper adlı şirket, minyatürleştirilmiş navigasyon, sentetik biyoloji ve nöroteknolojiyi birleştirerek yeni tür bir hibrid drone üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

En küçük drone’lar böcekleri birçok açıdan taklit edebilse de hiçbiri bir yusufçuğun manevra kabiliyetine sahip değil. Şimdilerde, Draper’da çalışan mühendisler minyatürleştirilmiş navigasyon, sentetik biyoloji ve nöroteknolojiyi birleştirerek yeni tür bir hibrid drone üretti. Hazırlanan sistem yusufçuğun üzerine yerleştirilmiş minik bir sırt çantasına benziyor.

Draper’ın araştırma ve geliştirme projesi DragonflEye, daha şimdiden yusufçuğun uçuş yollarında rehberlik edici bir rol oynuyor. DragonflEye’ın diğer özelliklerinden bazıları: kontrollü polenleşme ve araştırma yapma.

Draper biyomedikal mühendisi Jesse J. Wheeler, “DragonflEye, bu zamana kadarki bütün el yapımı şeylerden daha küçük daha hafif ve daha korunaklı yeni bir mikro drone. Bir böcek tarafından giyilebilecek kadar küçük olan bu sistem, enerji depolama, hareket sensörü, minyatürleştirme ve optogenetik alanlarında sınırları zorluyor.” diyor.

DragonflEye, doğanın en kıvrak böceklerine elimizdeki teknolojileri uygulayabilme imkanı veriyor. Örneğin, geçtiğimiz 25 yılda popülasyonu yarı yarıya azalan bal arıları, Draper’ın teknolojisiyle desteklenerek polenleşmelerine yardımcı olunabilir. Doğadaki en büyük polenleştirici olan bal arıları her yıl ABD’ye 15 milyar Dolar değerinde katkıda bulunuyor. Draper’ın rehber sistemi bal arılarının uçuş ve göç yollarını ve sağlık durumlarını gözlemleyerek polen kaybını önleyebilir.

Kaynak: Draper

Draper adlı şirketin ürettiği yeni bir sistem yusufçuğun üzerine yerleştirilmiş küçük bir sırt çantasına benziyor. Bu sistem, küçük böceklerin uçuş yollarında onlara rehberlik edici bir role sahip olacak. Örneğin geçtiğimiz 25 yıl içinde popülasyonu yarı yarıya azalan bal arıları Draper teknolojisiyle desteklenirse polenleşmelerine yardımcı olunabilir.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği