Haftanın Özeti: 39

20 - 26 Temmuz 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Tatilim internetin her şeyden daha az olduğu ortamlarda sürüyor. Ekranlardan, sosyal medyadan ve gündemden alabildiğine uzak geçen her gün beni biraz daha huzur ve enerjiyle dolduruyor. Hele ülkeden birkaç kulaç uzaklaşınca –en umulmadık yerde dahi– keyif, coşku daha da bir katlanıyor.

İstanbul’daki balkonsuz evimizin ukdelerinden dolayı yazlığımızın balkon ve bahçesi ana yaşam alanım. Geçen gün verandada döke- saça yenen öğle yemeklerimizden birinde Ali ve Zeynep nazlanınca tabaklarından bir pirinç tanesini yere attım ve seyretmelerini istedim. Göz açıp kapayıncaya kadar yüzlerce karınca bizimkilerin burun kıvırdığı pirincin başına üşüşüp yuvalarına taşımak için ibretlik bir çabaya girdi. Bu kıssadan hissenin bize hediyesi ise işlerini bitirene dek -ki bu saatler sürdü- üstlerine basmadan eve girip-çıkabilmek için türlü çeşit akrobasi yapmak oldu.

Biz karıncaları ezmeden evimizde hareket etmeye çalışırken birileri, bir sebeple 32 insanı patlatarak havaya savurdu. Çok daha fazlasını da ruhen ve bedenen yaralı bıraktı. O bedenler tek parça halinde yaşamaya devam etseydi belki ileride birimizin derdine derman olacak ya da bu ülkenin kaderini değiştireceklerdi. Belki de hepsi çok fena insanlardı. Hiçbirinin önemi yok artık. Çünkü öğrenme şansımız kalmadı. O planı yapanların böyle merakları da yoktu zaten.

32 insan ‘canları pahasına‘ kendileriyle hiç alakası olmayan bir senaryonun aracı oldular.

Bu vesileyle böyle kalleşçe bir yöntemle, vahşice hayatını kaybedenlere dahi -nasıl oluyorsa- üzülmeyi beceremeyenlerle karşılaştık (bir kere daha). Tarafçılık kimilerini insanlığından mahrum bırakmış. Bunun yükü hepsinden ağır.

Bu yüzden bu haftaki özet (en azından benim için) biraz daha anlamlı. Kendine böyle düzen ve yöntemleri reva görenlerin; yaptıkları, destekledikleriyle günün sonunda aslen kimin ekmeğine yağ sürdüğünden habersizlerin devranında dünyanın geri kalanında neler olup bitmiş bir bakalım.

Üzülelim mi yoksa bir yerlerde umudun her şeye rağmen varlığını sürdürüyor oluşuna sevinelim mi siz karar verin.

 • Hemen her fırsatta dile getirdiğim, konuştuğum, yazdığım bir konu: dünyada tahminlerin ötesinde fazla kilolu; hatta obez insan var ve sayıları artmaya devam edecek. ‘İdeal kilo’ modern zaman fantezisinden öte bir şey değil. Fakat doğada üstüne bir şeyler giyinmek zorunda olan tek canlı türü olan biz insanlara yönelik kılık-kıyafet tasarlayan markalar sanki bundan haberdar değil gibi. Dar kesimler, küçük bedenden ibaret seriler… Neyse ki işler yavaş yavaş değişiyor. Çünkü paranın kokusu tatlı geliyor (kilolu ve şık olmak isteyenlerin pazarı sadece ABD’de dahi 9 milyar dolarmış mesela).

kilolu-giyim

 • Türkiye’de ‘sabır küpü’ ismiyle yerleşen Rubik’s Cube piyasaya çıktığı 1977 yılından bu yana her yaştan geniş bir meraklı kitlesini kendine bağlamayı sürdürüyor. Hatta adına bir dünya kupası bile düzenleniyor. Bu yılki turnuva Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde düzenlendi. 40 ülkeden katılımcının yarıştığı etkinlikte şampiyon saır küpünü sadece 5,69 saniyede çözmeyi başaran Feliks Zemdegs oldu (bir ara depreşen merakım sonrası sitesindeki videolardan işi kıvırmaya çalıştım ama yine beceremedim).

 • Donny Ryding karısının ısrarlarına dayanamayarak sigarayı bıraktı. Karısı tam bir rahat nefes almıştı ki Google’ın Street View hizmetinde evinin önünde kocasına denk geldi! TAHMİN EDİN ELİNDE NE VARDI? Korkmayın; titreyin!
google-smoker-lede
‘Gözün’ kör olsun Google!

20 Yorum

 • Toky’nin emoji olaylarını pek anlamadım ama numarayı bilmeden aranabilme özelliği zaten abouto da var ve ben kullanıyorum. Hatta artık insanlara kartvizit vermek yerine abouto adresimi veriyorum ve benle iş yapmak istediklerinde siteden arama randevusu alıp, müsait zamanımda telefonumu bilmeden arıyorlar. Gerçi mobil desteği yok. Ama beleş.

 • dun fark ettim facebook lite diye bisey cikmis. uzun suredir iki uygulama kullanmaktan rahatsiz oluyordum messenger ve normal facebook u uninstall edip lite kurdum mutluyum :) foursquare de aynini yapar umarim

 • Serdar Bey, Haftanın Özetleri’ne yeni abone oldum. Ben email kutuma beklerken özetlerin monitörde bir pencere olarak ortaya çıkması tam bir süpriz oldu bana. Hiç haberdar olmadığım, kaçırdığım pek çok konudan sizin sayenizde böyle hap şeklinde haberdar olmak harika. Çok teşekkürler, keyifle takip ediyorum. Ve çoook merak ediyorum, emaile kutusuna gitmediği halde nasıl oluyor da ekranda kutu çıkıyor, bu uygulamayı hangi siteden edinebiliriz?

 • Kepler-452b bize 1.400 isik yili mi uzakta? Nasil gormusler? Kullandiklari telefon kac megapiksel?

 • Windows/Linux üzerinde Firefox’ta sayfalar arası geçişi sağlayan çabuk sağa sola gitmiyor. 5. sayfaya adres çubuğunda sona 4 yerine 5 yazarak giriyorum. Android Firefox’ta sorun yok.

 • Serdar Bey,

  Filistin de, Irak’ta, Çin’de, Çeçenistan’da, Myanmar’da, Yemen’de, Türkiye’deki polis asker ve diğer sivillerin ölümlerinde ve dünyanın dört bir yanında ölen öncelikle dindaşlarınız, ardından masum olan her insan için aynı üzüntüyü duyduğunuzu görmeyi isterdim açıkçası.

  Ama nedense Suruç’taki ölenler için yas tutmak insanlık vazifesi olmakta diğer ölen insanlar için 3 maymun oynanmakta, geçmiş paylaşımlarınız da ben mi göremedim dünya insanları için duyduğunuz üzüntülerinizi acaba yoksa bu türden bir açıklama mı yok ?
  Ama inanıyorum onlar için de üzülüyorsunuzdur, inanıyorum, sadece paylaşma gereği duymamış olabilirsiniz.

  Toplum olarak ( popüleriteden uzak kalarak ) üzülmeyi öğreten anne ve baba ve öğrenen birey olmamız dileğiyle…

 • Serdar Abi,

  Sizin gibi yaşayarak öğrenen abilerimiz gençlere öğrenebilecekleri yeni becerilerin olduğu küçük küçük linkler de verse. yani donanımlı olmalarına katkı babından. ne dersiniz?

 • amirim,özetler dışındaki gerçek blog yazılarınızı keyifle ne zaman okuyabileceğiz?

 • Abicim ilk önce özellikle özetlerini hiç kaçırmadan okuyorum. Çok iyiler. Gözüme küçük bir hata takıldı onu belirtmek istedim. “Bu vesileyle böyle vahşice, kalleşçe hayatını kaybedenlere dahi…” cümlesinde hayatını kalleşçe kaybetmek yanlış olmuş gibi. ygs ye girenlere saygılar. :)

 • Amirim. Blog yazılarını ve haftanın özetlerini sürekli takip ediyorum. hatta ilk keşfettiğim zaman geriye doğru hemen hemen tüm blog yazılarını ve haftanın özetlerini okudum (teknolojik alet inceleme yazıları hariç.) Takip etmeye de devam edeceğim elbette. Yalnız sizden bir ricam var. Yazıları daha sık yazmanız. Bir de özellikle verdiğiniz linkler İngilizce ve sürekli dil öğrenmenin öneminden bahsediyorsun. Sizden ricam dil öğrenme konusunda ( özellikle İngilizce) bir blog yazısı yazmanız. Hatta varsa daha önce yararlandığınız kaynakları ( kitap,link, program) belirtirseniz ve öğrenirken nasıl bir yol izlenebileceğini yazarsanız ok ama ok memnun olurum. Bunu yaparsan minnettar kalırım. Sağlıcakla

 • bende basit bi harf hatasını göstereyim “Firme son üç aylık dönemde 49,6 milyar dolar ciroya imza attı. Kasasındaki nakit 202 milyar doları geçti”

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği