Haftanın Özeti: 28

4 - 10 Mayıs 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan özetler haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Diğer kategorilerin bağlantılarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

Genel Gündem

 • 12 Eylül 1980 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin son ‘resmi’ askeri darbesini gerçekleştiren, bir sağdan bir soldan gençleri asan, asılmaya yaşı tutmayan çocukların yaşını mahkeme kararıyla büyütüp asan, bunları yaparken elleri dahi titremeyen, ABD istihbaratının altın çocuğu,  7. Cumhurbaşkanı, Kenan Evren Cumartesi gecesi hayatını kaybetti. Evren, iktidarı döneminde açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişi için idam isteniyordu, 517’sini bu cezaya çarptırıldı ve 50’si asıldı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu gerekçesiyle işsiz kaldı, 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı, 30 bin kişi ülkeyi terk ederek siyasi sığınmacı oldu. 937 film yasaklandı, 23 bin 577 dernek kapatıldı, 400 gazeteci toplam 4 bin yıl hapis istemiyle yargılandı. 300 gün boyu gazete ve dergiler çıkmadı, 39 ton gazete ve dergi imha edildi. Evren bütün bu suçlarından ötürü açılan ‘göstermelik davada’ hüküm bile giymeden yatağında vefat etti. Gayet iyi hatırladığım o yılları sanıyorum yaşayan hiç kimse unutmayacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=qnrDAEBDdCE

 • Bu hafta Türkiye’nin bir diğer kaybıysa Oyuncu ve Yönetmen Zeki Alasya oldu.

 • Avusturya merkezli Vangardist dergisi AIDS konusundaki hurafelerle mücadele adına son sayısını HIV+ içeren kanla karıştırılmış mürekkeple bastı. Amaç AIDS’in bu şekilde bulaşmayacağını öğretmek ve AIDS hastalarına cüzzamlı muamelesi yaptırmamak. Derginin bu ilginç sayısı 50 eurodan satılıyor.

hiv-cover

 • Paraguay’da babası tarafından tecavüze uğrayarak hamile kalan 10 yaşındaki kızın kürtaj yaptırmasına izin verilmedi. Gerekçe hamileliğinin sağlığını tehlikeye atacak bir durumu olmaması.
 • Hattie Watson 28 yaşında hoş bir kadın (kızıl ve çilli olması benim için fazlasıyla yeterli). Hayatını mankenlik yaparak kazanıyor. Kendisiyle yapılan bir röportaja denk geldim. Bir mankenin gündelik hayatı (yani podyum / set ışıkları, afili kıyafetler ve photoshop olmadığı anlarda) ne yaptıklarını uzun uzun konuşmuşlar. Ve merkezine en büyük merakı koymuşlar: kaç para kazanıyor bu mankenler? Watson biraz istisnai. Ve söylediğine göre şartlar sanıldığı kadar da parlak değil. Sosyal medyada yaptığı tanıtımlar da Türkiyeli emsallerine göre komik denecek kadar ölçülü. 68 bin takipçiye sahip Instagram hesabında 100 dolara ürün tanıttığını söylüyor. Bizim Instagram heyetinden o bütçeyle ancak küfür yersiniz.

content_by_hattiewatson-d41ymnk

29236797

 • Adını anmışken selfie sporunun ünlü Atleti Kim Kardashian üstüne yapılan bir araştırmayı da anmadan geçmeyeyim (sonuçta olayın kitabını yazmış birinden söz ediyoruz). Araştırmamız 5 Mayıs 2014 ile 5 Mayıs 2015 tarihleri arasında hanımefendinin paylaştığı 152 selfie üstüne oturuyor. Merak edene detay bol.
 • Bir lisan, bir insan; beş lisan, beş insan. Peki Dothraki bu hesaba dahil mi? Game of Thrones izlemediğimiz zamanlar da yok değil hani.

BrzDbU0CAAIJOSS

 • Londra Belediyesi köpek sahiplerine yönelik sinsi bir plan hazırlığında. Doğal ihtiyaçları için hayvanlarını gezdirenler kakalarını toplamazsa ‘mamuller’ DNA testine tabi tutularak kime ait olduğu bulunacak ve 80 paund ceza kesilecek. Bunun için kullanılan tekniğin ismine hasta oldum: Pooprint (kabul ediyorum kulağa pek hoş gelmiyor ama yanınıza bir naylon poşet alın ve kakaları toplayın lütfen! Her şeyi biz mi öğreteceğiz?)
 • Basılı kitaplar doğası gereği eskiyor, yıpranıyor. Neyse ki şifacıları da var.

 • Fiyatlandırma ve bedel algısı üstüne Dan Ariely’den aldığım zehirden bu yana meraklıyım. Fiyatlama stratejisiyle ilgili öyle muhteşem bir kaynağa denk geldim ki, güncel olmamasına rağmen paylaşmadan edemedim. Bir gün bir şeye fiyat biçmek zorunda kalırsanız elinizin altında bulunsun. Taktiklere bakınca çoğunun gerçek hayattaki karşılıklarını hatırlayacaksınız. İnsanoğlunu aldatmak ne kolay!

pricing-strategy-s4-t9

 • Böyle bir araştırma neden yapılmış anlayamadım ama madem yapılmış siz de bilin. Hani dilinize, aklınıza bir şarkı takılır da bir türlü gitmez ya; sakız çiğneyince geçiyormuş. İlham kaynağı da olayı inceleyen şu sayfadaki 3. madde olmuş.
 • Madrid’de bir protesto eylemi yapıldı. Ancak göstericileri dağıtmak mümkün olmadı. Ne biber gazı, ne tazyikli su ne de plastik mermi kar etmedi. Çünkü hepsi hologramdı. Dünyanın ilk hologram eylemini izleyelim ve düşünelim.

 • Hindistan’da dilencilere hizmet verecek bir banka kuruldu.

13 Yorum

 • Amirim yine faydalı içerikleri derlemişsiniz. Sağlıklı, huzurlu ve üretken olduğunuz yıllar daim olsun. Reklam Sms’leri ve mailleriyle ilgili şikayet edilebilecek bir adresimiz yok mu? Çünkü bu yasa da delindi ve gönderenlere ceza gittiğini sanmıyorum…

  • Çok ilginç; cümlede öyle bir şey yok. Aynen şöyle diyor ‘Bu hafta Türkiye’nin bir diğer kaybıysa Oyuncu ve Yönetmen Zeki Alasya oldu.’. Demek ki gözün yazıyı aklın isteği doğrultusunda yanıltması gerçekmiş.

   • Ben de ilk önce öyle okudum. Sonra yazının girişiyle çelişeceğini düşünüp tekrar dikkatli okudum, yanlış anladığımı farkettim.

 • Hocam bookmark sitesi diye geçinenlerden iyi içerik üretmişsiniz bu hafta, keşke yapılmış yada yapılan projelerle ilgili de analizler sunsanız ve bunları genç girişimciler olarak gelecek klavuzu olarak kullansak. Takdir edersiniz ki bilişim diğer sektörlerden farklı olarak geçmişi özümseme konusunda diğer sektörlerden farklı ve teknoloji geçmişini o günün şartlarında düşünerek günümüzü ve gelecek uygulamaları üretirken fikir yada inovasyon çukurlarında takılabiliyoruz. Çalışmalarınızda başarılar ve devamlılık dilerim.

  • Bence de sektördeki çalışmaların değerlendirmeleri ilgi çekici olabilir. Geleceğe dönük hedeflerle üretilen projelerde bazen teknoloji ilerleyişi net bir biçimde okunamıyor bu durumun aşılması için deneyimli internet duayenlerinin fikirlerine ihtiyaç var

 • En son bu denli yoğun bir biçimde bir sanatçının vefat etmesine üzüldüğüm an Kemal Sunal’ın vefatı olmuştu. Zeki Alasya bu kadar yoğun üzüntüyü bana yaşatan ikinci sanatçı oldu. Diğer tüm sanatçıların, içtenlikle bizleri güldüren, sevindiren ve hüzünlendiren hepsinin vefatına üzülmüştüm ancak bu iki insanın yeri ayrıydı.

  Reklam mesajları konusunda sizin kadar memnun oldum diyemem. Evet, mesajlar kesildi veya azaldı buna katılıyorum ama kişisel bilgilerimiz hala o firmanın elinden ötekine doğru dolanıp duruyor. Buna artık bir dur demeleri lazım.

 • UCLA’da geliştirilen projenin sahibinin medar-ı iftiharımız Aydoğan Özcan olduğunu ekleyebilir misiniz?
  Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği