Google yapay zekaya ‘insan gibi dolaşmayı’ öğretiyor

Google’ın yapay zeka kolu DeepMind, haritaya bakmaya gerek duymadan, şehrin sokaklarını tıpkı bir insan gibi dolaşarak keşfeden bir yapay zeka geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çocukluğunuzun geçtiği mahalledeki sokaklarda gezinmek için haritaya ihtiyaç duymazsınız. Çünkü nerede ne olduğunu kendiliğinizden hatırlarsınız. Bu durum insanlar ve hayvanlarda böyle, peki bir bilgisayar bir şehrin sokaklarında bizim gibi dolaşmayı öğrenebilir mi? Google’a göre bu sorunun cevabı “Evet.”

Google’ın yapay zeka kanadı DeepMind’da çalışan bir grup bilgisayar uzmanı, şehrin sokaklarını yürüyerek gezip keşfedebilen bir yapay zeka geliştirdi.

Araştırmanın baş yazarı Piotr Mirowski “Navigasyon görevi, iki adet sorunun cevaplanmasıyla çözülebilir. Birincisi, “Neredesin?”, ikincisi ise “Gitmek istediğin yere nasıl gidersin?”. Bu, elinde akıllı telefon olmayan bir çocuğun bir mahallede gezinmesi, bir kuşun yuvasına dönmeyi öğrenmesi veya bir robot için geçerli olabilir.” diyor.

Mirowski ve meslektaşları, harita ya da GPS verisi kullanmadan bir yapay zekaya şehirde gezinmeyi öğreten ilk ekip olduklarını Cornell Üniversitesi Kütüphanesi tarafından yayımlanan makalede anlatıyor. Bu insan benzeri bilgisayarlı görme tekniği gerçek dünyada uygulanmak için henüz hazır olmasa da sürücüsüz araçların güvenilir harita verisi olmayan bölgelerde hareket etmesi açısından faydalı olabilir.

Araştırmada sinir ağlarından ya da diğer bir deyişle insan beyninin yapay kopyasından faydalanıldı. Bu elektronik kafatasları, başlangıçta bulundukları bölge hakkında hiçbir fikri olmayan, hareketli şehir sokaklarında kaybolup duran turistlerin kafası gibi oluyor ancak birkaç milyon denemenin ardından şehir hakkında uzman oluyorlar.

Mirowski “Sinir ağlarını Central Park, West Village, Midtown ve Harlem’de dolaşacak şekilde eğitiyoruz. Yapay zeka, bölgenin haritasını görmesine gerek kalmadan bölgeyi ezberleyebiliyor.” dedi.

Mirowski ve ekibi yapay zekayı bir insan gibi eğitmiş olsa da hala üzerinde çalışılması gereken bazı noktalar var. Sistem yeni bir şehre bırakıldığında her seferinde yeniden eğitilmesi gerekiyor. Bu da gerçek zamanlı uygulamayı ihtimal dışı hale getiriyor. Dolayısıyla, ekip yapay zekanın bir şehirde edindiği becerileri başka bir şehirde de uygulayabilir hale gelmesini sağladığı zaman akıllı arabaları, drone’lar ve diğer cihazları eğitmek inanılmaz basit hale gelecek.

Kaynak: Inverse

Biz insanlar çocukluğumuzun geçtiği mahalleyi gezerken haritaya ihtiyaç duymayız. Çünkü nerede ne olduğunu az çok hatırlarız. Peki aynı şeyi bir bilgisayar yapabilir mi? Google’a soracak olursak yapabilir. Google’ın yapay zeka şirketi DeepMind, şehrin sokaklarını yürüyerek gezip keşfedebilen bir yapay zeka geliştirdi. Araştırmada sinir ağlarından ya da diğer bir deyişle insan beyninin yapay kopyasından faydalanıldı. Bu elektronik kafatasları, başlangıçta bulundukları bölge hakkında hiçbir fikri olmayan, şehir sokaklarında kaybolup duran turistlerin kafası gibi oluyor ancak birkaç milyon denemenin ardından şehir hakkında uzman oluyorlar. Sinir ağlarını Central Park, West Village, Midtown ve Harlem’de dolaşacak şekilde eğiten ekip, “Yapay zeka, bölgenin haritasını görmesine gerek kalmadan bölgeyi ezberleyebiliyor.” diyor. Bu teknolojinin şu anda günlük hayatta kullanılmasını engelleyen büyük bir sorun var; sistem yeni bir şehirle karşılaştığında yeniden eğitilmesi gerekiyor. Eğer bir şehirde öğrendiği becerileri başka bir şehirde de kullanabilecek hale getirilirse akıllı arabaları, drone’ları ve diğer cihazları eğitmek çok basit hale gelir.Bir yanıt

Yorumunuz: